okna drewniane
17 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o okna drewniane?

Zarówno drzwi, jak i okna drewniane, cieszą się dużą popularnością w domowych wnętrzach. Drewno nadaje wnętrzu klasy i dostojności, ale jednocześnie jest bardzo wymagającym materiałem. Aby stolarka okienna służyła nam długie lata, należy odpowiednio o nią zadbać. Prawidłowa pielęgnacja zapewni drewnianym oknom piękny i estetyczny wygląd. Jak więc należy dbać o drewniane okna? 

Regularne mycie

Drewniane framugi, tak samo jak te plastikowe, wymagają regularnego mycia. Najlepiej, aby okna dokładnie umyć przynajmniej 3 razy w roku.

Jak mówią specjaliści z firmy Stolarka Koszalin: „Regularne mycie oraz pozbycie się warstwy kurzu ma na celu ograniczenie uszkodzeń powłoki lakierniczej. Pamiętajmy jednak, aby do mycia drewnianych framug nie używać mocnej chemii”.

Szczególnie unikajmy środków czystości, które w swoim składzie posiadają amoniak, ponieważ może uszkodzić on lakier, którym pokryte jest drewno. Najlepiej, jeśli sięgniemy po specjalistyczny środek do czyszczenia powierzchni drewnianych. Jeśli jednak okaże się, że nie mamy takiego pod ręką, to z powodzeniem możemy użyć płynu do mycia naczyń rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Tym sposobem pozbędziemy się nie tylko kurzu, ale i tłustych zabrudzeń z powierzchni framug.

Naprawiaj na bieżąco każde uszkodzenie

Wraz z biegiem czasu oraz nieustającą eksploatacją okien drewnianych na ich powierzchni mogą pojawić się uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej raz w roku zrobić dokładny przegląd stanu technicznego okien. Dobrą okazją do tego jest oczywiście mycie okien. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan powłoki lakieru, ponieważ to on odpowiada za wizualny wygląd okien, a co najważniejsze- zabezpiecza drewno przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, słońce, czy też mróz. Drobne uszkodzenia możemy naprawić sami. Wystarczy tylko, że uszkodzone miejsce oczyścimy papierem ściernym. Najlepszy w tym celu będzie papier ścierny o granulacji między 200 a 400. Następnie miejsce uszkodzenia należy odkurzyć z pyłów powstałych podczas ścierania warstwy papierem ściernym. Na oczyszczoną powierzchnię nakładajmy najlepiej dwie warstwy farby lub lakieru.

Dbaj o elementy ruchome 

Równie ważnym elementem podczas pielęgnacji okien drewnianych jest przegląd uszczelek oraz elementów ruchomych. Aby mechanizm okienny działał sprawnie przez cały rok, należy odpowiednio wyczyścić elementy ruchome, takie jak zawiasy. Po ich oczyszczeniu należy dokładnie każdy nawias nasmarować nową warstwą smaru. Dzięki temu okna nie będą skrzypieć ani zacinać się podczas użytkowania. Ważne jest, aby ten zabieg powtarzać co najmniej raz w roku. Pamiętajmy również, aby sprawdzić stan uszczelek, a te zniszczone wymienić jak najszybciej.