meble tapicerowane - odkurzenie
11 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane od lat cieszą się dużą popularnością. Ich kondycja w dużym stopniu zależy od sposobu użytkowania i pielęgnacji. Aby zachować ładny wygląd, należy regularnie konserwować, czyścić i odświeżać meble. Tkanina, na którą się zdecydujemy, powinna być odporna na wycieranie, a także wytrzymała na zarysowania. Dodatkowo, jeśli odpowiednio o nią zadbamy, możemy przedłużyć jej trwałość. Podpowiadamy, jak dbać o meble tapicerowane!

Jak pielęgnować meble tapicerowane?

Jeżeli nie chcemy dopuścić do powstania przebarwień i plam trudnych do pozbycia, konieczna jest systematyczna pielęgnacja naszych mebli tapicerowanych. Aby uniknąć blaknięciu mebla, nie możemy ustawiać go w miejscach narażonych na intensywne działanie promieni słonecznych. To samo tyczy się bliskości kaloryfera lub kominka. Meble wykonane z tkanin obiciowych wymagają częstszej pielęgnacji, dlatego ważne jest regularne odkurzanie z kurzu oraz usuwanie powstałych zabrudzeń. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli uniknąć także rozwoju roztoczy z osadzającego się na meblach kurzu.

W przypadku mebli tapicerowanych skórą warto rozszerzyć pielęgnację o przemywanie mebli wilgotną, bawełnianą ściereczką. Należy przy tym pamiętać, aby unikać nadmiaru wody, gdyż skóra w połączeniu ze zbyt dużą ilością wody może się odbarwić lub mogą powstać nieestetyczne zacieki. Jeśli nie wybraliśmy tkaniny, która nie będzie wchłaniała wody i plam, warto taki mebel dodatkowo zabezpieczyć specjalnym środkiem impregnującym, który ochroni przed plamami. Do pielęgnacji tapicerki sięgajmy po środki chemiczne, tylko i wyłącznie do tego celu przeznaczone. Jeżeli obawiamy się, że zniszczymy nasz ulubiony mebel, skorzystajmy z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej w Warszawie, która dysponuje wiedzą oraz niezbędnym sprzętem do wykonywania tego typu prac.

Jak w prawidłowy sposób czyścić meble tapicerowane?

Pierwszym krokiem czyszczenia powinno być dokładne odkurzenie całej tapicerki meblowej. Następnie powinniśmy dopasować czyszczenie do rodzaju wykorzystanej tkaniny obiciowej. Większość nowoczesnych mebli ma obicia zrobione ze specjalnych mikrowłókien, które łatwo jest wyczyścić i są odporne na zabrudzenia. Wystarczy umyć taką tapicerkę okrężnymi i długimi ruchami z wykorzystaniem miękkiej ściereczki, pamiętając o tym, aby czyścić plamę od brzegów, a nie od środka, gdyż pozwoli to uniknąć powiększenia zabrudzeń.

Jeżeli zależy nam, aby nie zniszczyć nowego mebla, dobrze jest wykonać test produktu, czyli wypróbować nowy preparat czyszczący na mało widocznym fragmencie pokrycia. Nieodpowiednie preparaty i niewłaściwy sprzęt może zniszczyć nasz materiał. W sklepach znajdziemy mnóstwo środków do czyszczenia tapicerek – najczęściej wybierane są te w formie pianki. Dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich zabrudzeń jest miejscowe zastosowanie na plamę sody oczyszczonej, amoniaku, kwasku cytrynowego albo alkoholu. Przy czym należy pamiętać, aby nie odświeżać tapicerki na sucho przy użyciu sody oczyszczonej!

Pranie tapicerki meblowej najrozsądniej jest zlecić fachowcom, gdyż to oni najlepiej dobiorą środki czyszczące i odpowiednią dla naszego mebla metodę prania. Czyszczenie tapicerki meblowej przez profesjonalistów da nam gwarancję dobrze wyczyszczonego mebla, na którym nie zostaną żadne nieestetyczne plamy i odbarwienia – zauważa specjalista reprezentujący firmę sprzątającą Axona, która działa na terenie Warszawy i Gdańska, a do jej największych atutów należy wieloletnie doświadczenie oraz doskonale wyszkolona kadra.

Bardzo ważne, aby reagować na zabrudzenia szybko i nie odkładać czyszczenia na później, z uwagi na to, że świeżą plamę jest dużo łatwiej usunąć niż zaschnięte zabrudzenia. Unikajmy odplamiaczy, wybielaczy i rozpuszczalników, które mogą zniszczyć pokrycie. Do czyszczenia tapicerki możemy także zastosować domowe środki, np. proszek do prania, który dobrze sobie poradzi z zabrudzeniami, np. plamą po herbacie.