meble tapicerowane czyszczenie jak dbac
30 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane pięknie prezentują się w mieszkaniu czy domu pod warunkiem, że są we właściwy sposób pielęgnowane. Kilka lat intensywnego użytkowania wystarczy, aby straciły swój urok, a tapicerka nadawała się do wymiany bądź gruntownego czyszczenia u specjalistów. Nie każdy też wie, w jaki sposób pielęgnować meble tapicerowane. W poniższym artykule podpowiadamy zwięźle i na temat, jak dbać o meble pokryte tapicerką.

Odkurzanie mebli z tapicerki

Cały „sekret” dbania o meble tapicerowane zawiera się w ich regularnym czyszczeniu we właściwy sposób, w zależności od materiału, którym są one pokryte. Podstawowym „zabiegiem” czyszczącym powinno być systematyczne odkurzanie. Podczas codziennego użytkowania kurz zbiera się w różnych zakątkach mebli, a to prowadzi do pojawienia się roztoczy. Wystarczy regularne odkurzanie mebli tapicerowanych zwykłą rurą od odkurzacza, która usunie nie tylko kurz, ale także zalegające włosy czy sierść zwierząt.

Jak usunąć plamy z mebli tapicerowanych?

Podstawowa zasada przy plamach brzmi – usuwaj je jak najszybciej. Jeśli odczekamy, plama może wchłonąć się bardziej i jej całkowicie usunięcie może okazać się niemożliwe. Plamy zawsze należy czyścić od brzegów do środka, a nie na zewnętrzną stronę, co pozwoli nie rozmazać plamy na większą przestrzeń. Preparat czyszczący powinien być użyty w zależności od materiału, jakim pokryte są nasze meble. Jeśli jest to eko-skóra lub tkanina, należy użyć szarego mydła, natomiast jeśli jesteśmy posiadaczami mebli skórzanych (kupionych, chociażby u producenta Meblar), należy użyć specyfiku przeznaczonego do naturalnych materiałów (zastosowanie środków nieprzeznaczonych do skóry może je uszkodzić).

W jaki sposób czyścić konkretne materiały tapicerowane?

Przy codziennym, intensywnym użytkowaniu mebli bardzo trudno uchronić je przed zabrudzeniem. Chwila nieuwagi, inwencja naszego dziecka czy wizyta naszego pupila mogą sprawić, że na meblach pojawi się zabrudzenie. Jakie zatem działania powinniśmy wdrożyć przy skórze, eko-skórze i tkaninie?

W przypadku mebli skórzanych musimy je regularnie odkurzać, a co jakiś czas (najlepiej raz na kwartał, ewentualnie co pół roku) dokonywać czyszczenia tapicerki wilgotną szmatką, stosując przy tym specjalistyczne preparaty do mycia, a także do konserwacji mebli skórzanych. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać specyfików zawierających w swoim składzie alkohol bądź nieprzeznaczonych do tego rodzaju materiału. Skóra naturalna prezentuje się bardzo pięknie i dostojnie, jeśli dbamy o jej czystość i regularną konserwację.

Do czyszczenia mebli pokrytych skórą ekologiczną używamy wilgotnych ściereczek, szarego mydła bądź specjalnie przeznaczonych do niej środków czyszczących. Meble z eko-skóry należy ręcznie odkurzać miękką szmatką. Podobnie jak w przypadku skóry naturalnej, nie powinno się do jej czyszczenia używać preparatów na bazie alkoholu, rozpuszczalnika, płynu do naczyń czy wybielaczy.

Z kolei meble pokryte tkaniną powinno się czyścić, używając nasadki czyszczącej przeznaczonej do tapicerki (dołączana jest do każdego odkurzacza) lub w sposób ręczny używając miękkiej szczotki. Bardzo przydatna będzie także szmatka z mikrofibry, która na bieżąco umożliwi nam usuwanie zabrudzeń. Do czyszczenia mebli pokrytych tkaniną również nie należy używać środków chemicznych i tych wyprodukowanych na bazie alkoholu.