Impregnowanie kostki brukowej
5 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa, którą wykłada się przestrzenie publiczne i prywatne, powinna spełniać przede wszystkim dwie funkcje: estetyczną i użyteczną. Samo ułożenie bruku nie jest skomplikowanym procesem, natomiast dbanie o nią może być już nie lada wyzwaniem. Konieczne jest w tym przypadku zabezpieczanie, jak i odświeżanie materiału. W jaki sposób dbać o kostkę brukową?

 

Impregnowanie kostki brukowej

 

Kostka brukowa to bardzo estetyczny i trwały materiał. Aby można było się nim cieszyć przez wiele lat, konieczne jest jednak zapewnienie jej odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy słońce. Odpowiedzią na to będzie regularna impregnacja. Dzięki niej kostka brukowa będzie miała ograniczoną zdolność do wchłaniania wody, a więc przy okazji wilgoci, co sprawi, że stanie się odporna na erozję. Dobrze zaimpregnowany bruk dodatkowo ograniczy wzrost mchów i porostów, które stanowią nieestetyczny dodatek niezadbanej posadzki. Również śnieg oraz lód nie będą się tak mocno osadzać na bruku.

 

Jak jeszcze można dbać o kostkę brukową?

 

Raz na jakiś kostka brukowa czas będzie wymagała przemycia. Sprawdzą się ku temu standardowe myjki ciśnieniowe, które dobrze wymyją wszelki brud. Jeżeli zabrudzenia będą jednak trwalsze – mowa tutaj choćby o plamach oleju – konieczne, będzie wdrożenie innych środków. W tym przypadku może sprawdzić się specjalny zmywacz do kostki brukowej. Najpierw rozkłada się go równomiernie po powierzchni, a po 5 minutach czyści się plamy szczotką. Całość spłukuje się wodą.

 

Na kostce brukowej mogą się pojawiać niekiedy tzw. wykwity wapienne. Najczęściej powstają one pod wpływem deszczu. Takie osady również trzeba usuwać specjalnymi środkami, najlepiej na bazie kwaśnych związków organicznych, które dobrze niwelują wysolenia. W słabo nasłonecznionych miejscach, gdzie znajduje się kostka brukowa, może pojawić się problem z mchami, grzybami czy chwastami. W takiej sytuacji impregnacja nie zawsze pomaga, konieczne jest więc usunięcie ich mechanicznie ostrymi narzędziami albo specjalnymi środkami grzybobójczymi itd. Wszystkie z wymienionych środków oferuje firma Bowit, która na rynku chemii budowlanej istnieje już od 1999 roku. W swojej ofercie ma przede wszystkim skuteczne preparaty w przystępnych cenach.

 

Nie wystarczy wyłożyć podłoża kostką brukową, aby zachowała ona przez lata swój estetyczny wygląd. Konieczne jest odpowiednie dbanie o nią, a więc impregnacja i regularne stosowanie specjalnych środków czyszczących.