serwis kotła gazowego
6 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o kocioł gazowy? Serwis i konserwacja

Kotły gazowe to jedne z najczęściej wybieranych kotłów grzewczych. Szczególną popularnością cieszą się te dwufunkcyjne, które są w stanie jednocześnie ogrzać dom, jak również podgrzać wodę. Choć z roku na rok kotły gazowe wyróżniają się coraz lepszą jakością, żaden z nich nie może obejść się bez corocznych przeglądów oraz serwisów w razie usterek. W jakich przypadkach wezwać serwis? Kiedy najlepiej konserwować kocioł gazowy?

Serwis kotła gazowego w razie awarii

Nawet najnowszy sprzęt z górnej półki nie jest gwarancją, że podczas użytkowania kotła nie wystąpi żadna awaria. Oczywiście, nowsze kotły są mniej awaryjne, a pojawiające się usterki zwykle są niegroźne, jednak mimo wszystko warto trzymać rękę na pulsie. Nawet niewielkie odstępstwo od normalnego działania kotła powinno wzbudzić nasze podejrzenia i skłonić nas do skorzystania z serwisu kotłów gazowych. Zaniedbany, zepsuty kocioł gazowy może być bowiem zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia domowników.

Do najczęściej występujących usterek kotłów gazowych należy między innymi niedrożność filtra, objawiająca się brakiem ciepłej wody, przy jednoczesnym ogrzewaniu domu. Zdarza się także, że piec nie chce się włączyć, szczególnie po dłuższej przerwie w jego działaniu. Przyczyna takiej usterki powinna być zdiagnozowana przez serwisanta, gdyż poza niegroźną awarią, taką jak spalony bezpiecznik, kocioł może wymagać poważniejszej naprawy wymagającej specjalistycznej wiedzy.

Jedną z najczęściej polecanych firm do serwisu kotłów gazowych jest Envir Technology w Warszawie. Zatrudnieni tam specjaliści odznaczają się wysokimi kwalifikacjami, stale podnoszonymi poprzez udział w szkoleniach. Każdy  z pracowników posiada odpowiednie świadectwa kwalifikacyjne, a wszystkie serwisy przeprowadzane są z użyciem specjalistycznego sprzętu – czujników gazu, analizatorów spalin czy odkurzaczy. Dzięki temu zyskujemy pewność, że serwis kotła przeprowadzony będzie na najwyższym poziomie, a awaria zostanie niezwłocznie zażegnana.

Cykliczna konserwacja kotła gazowego

Poza serwisem kotłów gazowych w przypadku nagłej awarii należy pamiętać także o corocznym przeglądzie oraz konserwacji. Dzięki temu zapobiegniemy poważniejszym usterkom. Przegląd kotła gazowego wraz z konserwacją obejmuje między innymi ocenę działania pieca oraz jego podstawowych części, czyszczenie czy wymianę zużytych elementów, takich jak uszczelki czy filtry.