Jaszczurka egzotyczna
7 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o jaszczurki egzotyczne?

Jaszczurka egzotyczna to popularne wśród hodowców amatorów zwierzę, nad którym opieka nie jest szczególnie trudna czy skomplikowana. Wszystko zależy jednak od stopnia wiedzy właściciela oraz od gatunku zakupionego zwierzęcia. O jakich zasadach trzeba pamiętać podczas cyklu życia wspomnianego stworzenia? O co należy zadbać jeszcze przed jego zakupem? Wyjaśnia ekspert.

Na jaką jaszczurkę się zdecydować?

Jaszczurka jaszczurce nierówna. Są gatunki łatwe w opiece i nadające się dla początkujących, ale są również takie dla wprawionych miłośników hodowania egzotycznych okazów.

Najbardziej wymagające są takie gatunki jaszczurek egzotycznych, jak kameleon, anolis kubański czy waran. Jeśli jednak czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tymi z popularnymi gadami, dlatego wyjaśniamy, które jaszczurki będą najlepsze „na początek”. To przede wszystkim:

  • gekon lamparci,
  • agama brodata,
  • gekon pigmejski.

Ten ostatni jest bardzo mały, bo osiąga wymiary zaledwie 6 centymetrów długości, łącznie z ogonem. Agama brodata jest łagodna, żyje stosunkowo długo (nawet 20 lat w dobrych warunkach), daje się oswoić, a nawet toleruje branie na ręce. Dorosły osobnik ma około 50 cm długości, z czego połowę stanowi ogon. Dłużej o około 30 lat żyje inny przedstawiciel jaszczurek, czyli gekon lamparci, który równie chętnie przebywa na rękach opiekuna, ale jego słabą stroną jest hałaśliwość nocna.

Jak żywić jaszczurki? Co one jedzą na co dzień?

Jaszczurki domowe to zazwyczaj zwierzęta mięsożerne, choć oczywiście zdarzają się również gatunki żywiące się wyłącznie roślinami. Jeśli chodzi o te pierwsze, to chętnie spożywają one owady zakupione w sklepie zoologicznym, na przykład szarańcze, świerszcze czy mole woskowe. Młode jaszczurki mięsożerne żywią się natomiast małymi owadami – pajączkami, larwami i muszkami.

Jeśli twój gad jest wszystko- lub roślinożerny, to bardzo ucieszą go takie smakołyki jak jabłka, gruszki czy warzywa liściaste.

Mało osób wie o tym, że jaszczurki, podobnie jak wiele innych zwierząt hodowanych w domach, potrzebuje suplementów i witamin. Na rynku istnieją gotowe produkty i mieszanki przeznaczone do podawania między posiłkami lub w ich trakcie. Warto dopytać o to przedstawiciela sklepu.

Jakie terrarium dla jaszczurki?

Wiadomo już, jaką jaszczurkę wybrać i w jaki sposób ją żywić. Co jednak z jej codziennym stanowiskiem? Czy taki zwierzak potrzebuje dużo miejsca? Z pewnością im większe jest terrarium, tym lepszy komfort zapewni gadowi. Ale tak naprawdę wszystko zależy od jego wielkości.

Bardzo małe jaszczurki, na przykład wspomniany gekon pigmejski, wymaga terrarium o wielkości około 40 cm × 40 cm × 40 cm. Natomiast już agama brodata będzie wymagała przestrzeni o orientacyjnych wartościach 1,2 m × 0,8 m × 0,8 m – tłumaczy ekspert ze sklepu Lori-Max.

Wielkość siedliska to nie wszystko. Musi w nim panować również odpowiednia temperatura, utrzymująca się na stałym poziomie około 22 – 23 stopni Celsjusza.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Planując zakup jaszczurki, musisz też zadbać o dodatkowe elementy do terrarium, a w tym:

  • profesjonalne oświetlenie YVB oraz grzewcze,
  • rośliny (np. mech lub sukulenty),
  • termoregulatory.

W terrarium umieść takie elementy, w których zwierzę będzie mogło się ukryć w stresujących dla niego sytuacjach, na przykład podczas wizyty gości. Sprawdzą się tutaj takie kryjówki jak konar drzewa czy mini jaskinia. Powinieneś również zadbać o kamień do wylegiwania się pod lampą – wówczas jaszczurka będzie w pełni zadbana.