Jak prawidlowo dbac o stan instalacji wodno-kanalizacyjnej
21 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o instalację wodno-kanalizacyjną w domu?

Instalacja wodno-kanalizacyjna jest w dzisiejszych czasach podstawą w każdy mieszkaniu i domu. Bez niej nie wyobrażamy sobie wykonywania codziennych czynności. Usterki i awarie, o które niestety wcale nie tak trudno, są uciążliwe. Nie tylko utrudniają funkcjonowanie w domu, ale pociągają także za sobą koszty. Aby ich uniknąć, warto regularnie dbać o instalację wodno-kanalizacyjną. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to robić.

Czego nie wolno wrzucać do toalety?

Jednym z najczęstszych problemów dotyczących instalacji wodno-kanalizacyjnej jest zapychanie się rur. Niestety wiele osób nie zwraca uwagi na to, co wrzuca do toalety, a to prowadzi do powstawania zatorów. Pamiętaj, że do toalety nie wolno wyrzucać takich przedmiotów jak:

  • tampony,
  • podpaski,
  • waciki,
  • nawilżane chusteczki,
  • włosy,
  • odpady kuchenne,
  • fusy,
  • tłuszcze,

Co więcej, należy pamiętać o ilości używanego papieru toaletowego. Rzadko spłukiwany papier lub używanie go jednocześnie zbyt dużo, również są częstym powodem niedrożności instalacji wodno-kanalizacyjnej. Skutkiem tego będzie stojąca w toalecie woda oraz nieprzyjemny zapach, a z czasem nawet wylewanie się zawartości muszli.

Czyszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Systematyczne czyszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej jest niezwykle istotne, aby ta prawidłowo działała. Jednym z najczęściej występujących problemów jest twardość wody. Wynika ona z obecności dużej ilości jonów wapnia oraz, które pozostawiają osad w rurach. To z kolei prowadzi do szybszego psucia lub zużywania się sprzętów AGD. Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się kamienia z instalacji. Najpopularniejsze z nich do mechaniczne kruszenie oraz chemiczne wytrawianie osadów przy pomocy kwasów.

Jak często wykonywać serwis instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Warto podkreślić, że przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej nie jest tym samym co jej serwis. Pierwsza czynność polega na skontrolowaniu stanu technicznego części. Taki przegląd zgodnie z przepisami budowlanymi musi być wykonany raz w roku. Natomiast serwis, oprócz przeglądu, składa się także z czynności konserwacyjnych. Należą do nich m.in. poprawienie szczelności, udrożnienie rur, czy wymiana fragmentu rury. Serwisowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej zajmują się firmy z branży techniki grzewczej takie jak Ciepło Centrum z Bytomia. Obecnie dzięki technologiom takim jak kamery, czy termowizory kontrola ta przebiega szybko i sprawnie. Regularne serwisowanie pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości, zanim te wyrządzą szkody i zmuszą nas do kosztownej wymiany instalacji lub remontu łazienki.