fotel tapicerowany
26 lipca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o fotele tapicerowane by służyły latami?

Kiedy szukamy mebli do naszych wnętrz, w pierwszej kolejności interesuje nas funkcjonalność i design. Zależy nam na tym, żeby meble jak najlepiej pełniły swoje funkcje i pasowały pod względem estetyki do wystroju pomieszczeń. Niestety nie zawsze, choć całe szczęście coraz częściej, wybierając meble, zwracamy uwagę także na to, jak trzeba będzie o nie dbać, jak utrzymywać je w czystości, by służyły nam latami, nie tracąc swojego wdzięku. W naszym artykule zgłębimy temat, jak dbać o fotele tapicerowane.

Konkretne materiały, konkretne metody czyszczenia

Tapicerstwo definiujemy jako rodzaj rzemiosła, obecnie także dział przemysłu, który zajmuje się wyścielaniem i obijaniem przede wszystkim mebli i wnętrz pojazdów różnymi materiałami – głównie skórą lub tkaniną. Szukając informacji na temat dbania o meble tapicerowane, powinniśmy wiedzieć, o jaki materiał konkretnie chodzi. Gdy szukamy porad w sieci, unikajmy luźnych artykułów-wskazówek w rodzaju: czyszczenie tapicerki sodą oczyszczoną, gdzie wskazywany jest środek czyszczący, ale nie jest określone, co właściwie można nim odświeżać. Przejdźmy więc od razu do rzeczy i omówmy przykłady czyszczenia foteli tapicerowanych (lub innych mebli) welurem i bawełną.

Czyszczenie mebli z tapicerką z tkaniny welurowej i bawełny

O omówienie metod czyszczenia tapicerek z dwóch różnych materiałów poprosiliśmy właścicielki Stylowy Kwadrat Showroom wnętrzarski z Katowic. Fotele tapicerowane tkaniną welurową czyścimy zawsze zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Możemy znaleźć w sklepie gotowy preparat przeznaczony do czyszczenia materiału welurowego lub przygotować samodzielnie łatwy, bezpieczny roztwór z wody i amoniaku. Na litr wody dodajemy dwie łyżki amoniaku, nie więcej. W przypadku gotowego produktu postępujemy po prostu zgodnie z instrukcją producenta. Wykorzystując przygotowany własnoręcznie roztwór wody z amoniakiem, przygotowany preparat wcieramy w tkaninę (najlepiej miękką, bawełnianą szmatką), a po odczekaniu godziny wyczesujemy włosie miękką szczotką. Ciekawostka: takim roztworem możemy również czyścić meble z tapicerką z aksamitu. Fotele i inne meble z tapicerką bawełnianą najlepiej czyścić specjalnymi szamponami lub piankami, które mają takie właśnie przeznaczenie. Jeśli jednak potrzebujemy rozwiązania „na już”, na naszym fotelu z bawełnianą tapicerką pojawi się plama, do jej usunięcia możemy doraźnie użyć łagodnego płynu do naczyń. Warto jednak najpierw sprawdzić, wypróbować na niewielkim fragmencie tapicerki, czy materiał nie odbarwi się pod wpływem detergentu.