brodzik prysznicowy
19 czerwca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o brodzik prysznicowy? 

Brodzik prysznicowy do niedawna był obowiązkowym elementem kabiny. Obecnie wiele osób stawia na modele typu walk-in, ale brodziki wciąż pojawiają się w dużej liczbie łazienek. Dbanie o taki element wymaga jednak zastosowania się do kilku ważnych zasad. Jak poprawnie czyścić brodzik? Co zrobić, by zachować jego świetny wygląd i funkcjonalność na dłużej?

Środki czystości do mycia brodzika 

Dbanie o brodzik to przede wszystkim jego odpowiednie mycie. Najważniejsze okazuje się wybranie sprawdzonych środków czystości dostosowanych do konkretnego tworzywa. Najczęściej brodziki są wykonane z akrylu, ale na rynku znaleźć można też warianty emaliowane.

Emalia jest odporna na działanie silnych środków chemicznych. Z tego powodu w przypadku takich brodzików łazienkowych można pozwolić sobie na wykorzystanie nieco skuteczniejszych, mocnych preparatów. Najlepiej sprawdzą się jednak mleczka. Chemia w formie proszków mogłaby bowiem porysować powierzchnię emalii swoją nierównomierną strukturą.

W przypadku brodzików akrylowych trzeba postawić na łagodniejsze środki czystości. Lepiej więc zrezygnować z preparatów zawierających kwasy czy drobinki. Czasem wystarczy jedynie płyn do mycia naczyń lub uniwersalny środek do powierzchni łazienkowych o delikatnym składnie. Podobnie jest też w przypadku nieco mniej popularnych brodzików z konglomeratu.

Sposób czyszczenia brodzika 

Brodziki warto czyścić z użyciem miękkiej gąbki lub szmatki. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w gumowe rękawiczki, które uchronią Twoje dłonie przed działaniem środków chemicznych. Przyda się też niewielka szczoteczka. W brodzikach często znajdują się załamania czy trudnodostępne przestrzenie, np. przy drzwiach od kabiny, dlatego dotarcie tam za pomocą gąbki może okazać się dość problematyczne.

Brodziki są ważnym elementem wyposażenia łazienki. Z tego powodu powinny one zachować świetny wygląd przez długi czas. Takie produkty wymienia się bowiem jedynie podczas remontu. Brodziki w wielu wydaniach znajdziesz w sklepie z wyposażeniem wnętrz Piękne Wnętrze.

Dbanie o brodzik na co dzień 

Aby brodzik zachował czystość i doskonały wygląd na dłużej, warto dbać o nieco na co dzień. Mowa tu np. o wycieraniu jego powierzchni po każdym prysznicu. W łazience warto zapewnić również odpowiedni przepływ powietrza. W ten sposób na armaturze nie będzie gromadzić się grzyb i pleśń. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie, czy ze słuchawki nie ścieka woda. Jeśli tak, trzeba postawić na specjalny uchwyt pozwalający na utrzymanie jej w pozycji pionowej, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci w brodziku.