basen plastikowy
2 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o basen plastikowy, by długo zachował swoją żywotność?

Basen w ogrodzie to już nie tylko widok z amerykańskich filmów, ale coraz częściej polska rzeczywistość. Wiele osób decyduje się na realizację marzenia o własnym miejscu do kąpieli, ponieważ liczne możliwości budowy basenu pozwalają wybrać taką opcję, która będzie dostosowana do  domowego budżetu. Niegdyś były to jedynie bardzo drogie baseny murowane, dzisiaj natomiast z powodzeniem zastępują je plastikowe niecki, które charakteryzują się licznymi zaletami. Przeczytaj, jak dbać o basen plastikowy, by długo zachował swoją żywotność.

Baseny plastikowe w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Tworzywa sztuczne, z jakich są one wykonywane charakteryzują się wysokim poziomem szczelności, a także dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Do tego łatwo utrzymać je w czystości i można nadawać im atrakcyjne, urozmaicone kształty. Wszystko to sprawia, że baseny plastikowe wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz trwałością, dzięki czemu zyskują szerokie grono zwolenników, twierdzi przedstawiciel Pool Design Company.

Aby basen plastikowy przez wiele lat zachował swoje właściwości i charakteryzował się nieskazitelnym wyglądem, z pewnością warto wiedzieć, jak o niego dbać. Wśród podstawowych czynności pielęgnacyjnych trzeba wymienić dbałość o czystość wody oraz o samą nieckę.

Czystość wody to nie tylko bezpieczeństwo i komfort kąpieli, ale także wygląd niecki. Nieestetyczne zazielenienia czy unoszące się na powierzchni lub zalegające na dnie zanieczyszczenia mogą znacząco wpłynąć na estetykę basenu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy regularnie filtrować i uzdatniać wodę. Filtrowanie ma na celu usunięcie z wody basenowej wszelkich zanieczyszczeń, dlatego też warto zainwestować w dobrej jakości pompy filtrujące. Ich praca nie jest jednak w pełni wystarczająca, bowiem niezbędnym elementem wpływającym na czystość wody jest jej uzdatnianie, do którego najczęściej używa się chloru, preparatów glonobójczych, środków do regulacji pH, produktów do koagulacji oraz preparatów odwapniających. Trzeba pamiętać jedynie o tym, aby stosować preparaty z użyciem specjalnych dozowników, ponieważ np. bezpośredni kontakt chloru z powłoką niecki może ją odbarwić.

Regularna dbałość o czystość wody ochroni basen przed poważnymi zanieczyszczeniami, a także pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy konieczne będzie całkowite opróżnienie zbiornika oraz fachowa dezynfekcja. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zdecydujemy się na wymianę wody, warto zadbać o gruntowne wymycie niecki. Najlepiej używać do tego celu specjalnych środków przeznaczonych do basenów, będziemy mieć wtedy pewność, że nie uszkodzą one plastikowej powłoki.

Aby basen był w pełni czysty warto użyć teleskopowego kija z siatką, który pozwoli wyłowić większe zanieczyszczenia. Z kolei ściany i dno basenu zostaną najlepiej wyczyszczone przy użyciu podłączonego do pompy odkurzacza basenowego. Dzięki urządzeniom do automatycznego czyszczenia basenu niecka będzie w pełni pozbawiona zabrudzeń bez wysiłku ze strony użytkownika.

Dbałość o wodę basenową przekłada się także na czystość niecki. Warto zatem regularnie czyścić basen, aby zapewnić sobie komfortową i bezpieczną kąpiel. Przydatne mogą okazać się także przykrycia basenowe, które ograniczą dostawanie się zanieczyszczeń.