akwarium
12 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o akwarium?

Chcesz mieć zwierzątko domowe, a nie masz na czasu na wyprowadzanie psa ani chęci na wynoszenie kocich odchodów z kuwety? A może masz uczulenie na sierść i nawet chomik wywołuje u Ciebie napad kataru? Może potrzebujesz oryginalnej ozdoby w domu? Na wszystkie te bolączki jest sposób – spraw sobie akwarium z rybkami lub innymi zwierzątkami wodnymi. Nie będą po Tobie płakać, jeśli wyjedziesz na wakacje. Nie wywołają reakcji alergicznych. Za to będą wspaniale wyglądać w Twoim salonie, a nawet zastąpią patrzenie w telewizor, jeśli Ci się zepsuje. Tylko jak dbać o akwarium?

Czyszczenie akwarium to podstawowa czynność, jaką musisz regularnie wykonywać (obok karmienia zwierząt), jeśli chcesz, aby żyjący w nim przedstawiciele fauny byli dla Ciebie widoczni i przede wszystkim zdrowi. Jeśli pozwolisz na to, aby woda w akwarium była zanieczyszczona, niebawem ujrzysz swoje rybki kołyszące się na powierzchni grzbietem do dołu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką, powierz czyszczenie akwarium profesjonaliście – zwłaszcza jeśli jest ono duże i przeznaczone dla rzadkich czy egzotycznych gatunków zwierząt.

To, jak dbać o akwarium, zależy właśnie od rodzaju wody (słodka lub słona) i zamieszkujących je zwierząt. Dlatego zanim założysz własne akwarium, zdobądź jak najwięcej informacji o wymaganiach bytowych poszczególnych, interesujących Cię gatunków. Niektóre z nich wymagają sporego nakładu pracy i kosztów związanych z hodowlą. Niektóre nie powinny ze sobą przebywać. Nie mówiąc już o najprostszym podziale na zwierzęta (i rośliny) słodkowodne i słonowodne. Te informacje są najważniejsze – od nich będzie zależeć kompozycja i wyposażenie akwarium oraz późniejsze czynności związane z pielęgnacją żyjących w nim zwierząt i roślin. Zwłaszcza duże akwarium, bogate w zwierzęta i rośliny wymaga posiadania stosownej wiedzy.

Zanim zdecydujesz się na kupno akwarium wraz z całym osprzętowaniem (filtry, lampy), zwierzętami, roślinami, kamieniami, piaskiem itd., przejrzyj literaturę fachową, strony i fora internetowe, odwiedź kilka sklepów akwarystycznych czy też zoologicznych. Tam uzyskasz najwięcej szczegółowych informacji, jak dbać o akwarium. Pytaj o wszystko – nie tylko o zasady pielęgnacji, wymaganą częstotliwość konserwacji i czyszczenia akwarium, sposoby karmienia zwierząt, ale także o kwestie związane z energochłonnością. Niektóre akwaria, zwłaszcza te rozbudowane, z dużą ilością zwierząt i roślin, pochłaniają mnóstwo prądu – zastanów się, czy stać Cię na dodatkowy pożeracz energii w domu. Dodatkowe koszty generuje również konieczność konserwacji akwarium przez profesjonalistę – oczywiście małe akwarium z jednym lub kilkoma gatunkami zwierząt można czyścić samodzielnie bez uciekania się do pomocy fachowca.

Akwarium, ktokolwiek by w nim nie mieszkał i ile by nie kosztowało, to świetna rozrywka i doskonała lekcja biologii jednocześnie – zwłaszcza dla dzieci. Dlatego nie bój się realizacji swojego marzenia – na pewno nie pożałujesz tej decyzji.