beton architektoniczny na ścianie w salonie
2 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak czyścić i dbać o beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to w ostatnich latach jeden z popularniejszych materiałów wykończeniowych – unikalny wygląd surowego betonu świetnie sprawdza się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach oraz jako okładzina na elewacji. Aby zachować nienaganny wygląd betonowych płyt, niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja.

Kilka słów o betonie architektonicznym

Beton architektoniczny jest odmianą tradycyjnego betonu budowlanego, charakteryzuje się jednak nieco innymi właściwościami. Wysoka wytrzymałość i odporność mechaniczna w tym przypadku idzie w parze z wyjątkowo estetycznym wyglądem. Beton architektoniczny składa się nie tylko z kruszywa, piasku, cementu i wody – do mieszanki dodaje się odpowiednio dobrane środki chemiczne, a w celu uzyskania lepszej trwałości także włókna polipropylenowe. Jest to tak zwany beton włóknisto-cementowy, zgodny z normą PN-EN 12467. Cechą charakterystyczną takiego betonu są przebarwienia i rozbieżności kolorystyczne oraz smugi i wżery.

Pielęgnacja powierzchni z betonu architektonicznego

Beton architektoniczny to bardzo wytrzymały materiał, który sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład w ekspozycji na słońce, zmienne temperatury oraz opady deszczu. Można go stosować zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach typu mokrego, czyli łazienkach i kuchniach. Niemniej jednak w takich warunkach warto go zaimpregnować – specjalny preparat stworzy na powierzchni betonu niewidzialną powłokę ochronną, która zapobiegnie absorpcji wody. Producentem betonu architektonicznego jest firma PMdesign. Przedsiębiorstwo oferuje możliwość impregnacji płyt na życzenie klienta przy zastosowaniu wysokiej jakości preparatów. Zaimpregnowany beton będzie mniej podatny na zabrudzenia oraz rozwój pleśni i grzybów, a także działanie różnych detergentów czyszczących.

Wskazówki dotyczące czyszczenia betonu architektonicznego

Płyty z betonu architektonicznego nie sprawiają zbyt dużych problemów z utrzymaniem ich w czystości. Jeśli powierzchnia betonu się zakurzy lub lekko zabrudzi, to wystarczy sięgnąć po wilgotną ściereczkę z dodatkiem delikatnego detergentu i przemyć płyty. Wszelkie zabrudzenia mogące pozostawić trwały ślad warto usuwać na bieżąco. Nie wskazane jest nadmierne moczenie betonu, dlatego podczas mycia używamy niewielkiej ilości wody. Płyt betonowych nie powinno się intensywnie szorować środkami czyszczącymi, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić wierzchnią warstwę materiału. Należy także unikać preparatów, które zawierają amoniak i substancje wybielające.