5 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak czyścić elewacje budowlane?

Zbliżający się okres letni zwiastuje początek porządków. Nie tylko tych przeprowadzonych w domu, ale również prac ogrodowych i innych dotyczących ogólnego wyglądu posesji. Każdy z nas wie, że głównym wizerunkiem niemal każdego podwórka jest budynek i jego zewnętrzne ściany, które z czasem pokrywają się brudem i zielonkawym nalotem. Z tego powodu wiele osób właśnie w okresie wiosennym decyduje się na wykonanie czyszczenia elewacji domu. Sprawdź, jak skutecznie wyczyścić elewację budynku.

Jak brudzi się elewacja budynków?

Elewacja nie tylko domów jednorodzinnych, ale również innych obiektów mieszkalnych i gospodarczych jest szczególnie narażona na różnego rodzaju zabrudzenia.

Na elewację najczęściej oddziałują wilgoć, zmienne warunki atmosferyczne i nadmierne promienie słoneczne, które powodują jej blaknięcie. – mówi przedstawiciel firmy Mobil Serwis Konserwacja, zajmującej się konserwacją budynków. – Na zabrudzenia w szczególności narażone są budynki usytuowane w pobliżu ruchliwej lub nieutwardzonej drogi, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych, a także w miastach, w których występują zanieczyszczenia powietrza smogiem. W przypadku zabrudzeń ścian zewnętrznych duże znaczenie ma również materiał budynku, mianowicie na elewacjach wykonanych z tzw. tynków porowatych, czyli strukturalnych brud osadza się o wiele szybciej i bez zastosowania odpowiednich metod, a także środków czystości jest znacznie trudniejszy do usunięcia.

Jak skutecznie czyścić elewacje budowlane?

Wybór najlepszej metody czyszczenia w dużym stopniu zależy od stopnia i rodzaju zabrudzeń elewacji. W przypadku szarych nieczystości wywołanych smogiem, piaskiem lub kurzem najczęściej stosuje się agregat do mycia wodą pod ciśnieniem. Niemniej jednak bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie ciśnienia wody, które nie spowoduje uszkodzenia ścian zewnętrznych, a wyłącznie będzie spłukiwać brud z ich powierzchni. W przypadku, gdy na elewacji budynku pojawił się zielonkawy nalot, zwiastuje on rozwój glonów, mchu lub porostów, które wymagają już innej profesjonalnej metody czyszczenia. Mianowicie czyszczenie ścian zewnętrznych, na których rozwinęły się już mikroorganizmy, jest znacznie trudniejsze i wymaga zastosowania specjalnie dostosowanych środków do konkretnego rodzaju zabrudzeń. Z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm oferujących profesjonalne czyszczenie elewacji, dzięki czemu specjaliści dobiorą odpowiednie preparaty z substancjami biobójczymi i dokonają skutecznego czyszczenia z użyciem specjalnej twardej szczotki. W niektórych przypadkach zdarza się również, że ściany zewnętrzne są na tyle zabrudzone, że doprowadzenie ich do stanu pierwotnego wymaga mycia wstępnego. Warto również pamiętać o tym, że czyszczenie budynku odbywa się na wysokości i wymaga takich sprzętów, jak rusztowania czy podnośniki, dlatego też powierzając czyszczenie elewacji specjalistom, nie tylko będziemy mieć pewność co do solidnego wykonania pracy, ale przede wszystkim odciąży nas to z konieczności przeprowadzania niebezpiecznych prac na wysokości.

Dlaczego warto czyścić elewacje budynków?

Elewacja to przede wszystkim wizytówka każdego domu, ale również obiektów firmowych, ponieważ pierwsze wrażenie, czyli wygląd danego budynku w dużej mierze wpływa na wizerunek całego przedsiębiorstwa. Dlatego też regularne czyszczenie elewacji to rozwiązanie, które pozwoli nam zadbać nie tylko o atrakcyjny wygląd budynku, ale również mamy szansę na utrzymanie elewacji w dobrej formie przez kilka lat. Oprócz aspektów wizualnych, czyszczenie elewacji to również sposób na ochronę ścian budynku. Mianowicie główne niebezpieczeństwo stanowi zielony nalot oznaczający rozwój mikroorganizmów, które z czasem mogą osłabiać mury budynku, a tym samym, gdy nie zadbamy o regularne czyszczenie elewacji, istnieje ryzyko konieczności całkowitej wymiany ścian zewnętrznych obiektu.