serwis klimatyzacji
7 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak często należy serwisować klimatyzację?

Zastanawiasz się, czy regularne serwisy urządzeń klimatyzacyjnych mają sens? Czy wzywanie specjalistów do kontroli urządzeń odpowiedzialnych za uzdatnienie powietrza w Twoim domu, biurze czy sklepie jest zasadne, nawet jeśli wydaje Ci się, że pracują one bez zarzutu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak ważne dla zdrowia i Twoich finansów są regularne przeglądy klimatyzatorów.

Regularne serwisy mają uzasadnienie ekonomiczne

Wszyscy producenci klimatyzacji zalecają regularne przeglądy serwisowe swoich urządzeń. Klimatyzatory pracują intensywnie, często w trudnych warunkach. Ulegają zanieczyszczeniom, które mogą powodować nie tylko obniżenie ich sprawności, ale również poważne uszkodzenia. Niewłaściwa ich eksploatacja przejawiająca się brakiem należytych przeglądów serwisowych prowadzi do uszkodzeń wielu elementów urządzeń, co skutkować może kłopotliwymi i kosztownymi naprawami. Dodatkowo niedotrzymywanie terminów serwisowych może zakończyć się utratą gwarancji producenta sprzętu. Dlatego przeprowadzanie cyklicznych prac konserwacyjnych nie tylko pozwala na utrzymywanie klimatyzacji w doskonałej formie, ale także chroni właściciela przed stratami finansowymi.

Dobrze funkcjonująca klimatyzacja a zdrowie

Właściwie działająca klimatyzacja zapewnia komfort i pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców i pracowników. Wszelkie niesprawności w instalacji klimatyzacyjnej nie tylko oddziałują negatywnie na zdrowie, ale mogą być przyczyną wielu dolegliwości. Drobnoustroje, takie jak bakterie i pleśnie znajdujące pożywkę w przewodach klimatyzacyjnych produkują różnego typu alergeny, które przyczyniają się do niebezpiecznych dla ludzi alergii i schorzeń, głównie układu oddechowego.

Regularne serwisy klimatyzacji – jak często powinny być przeprowadzane?

Serwisy i przeglądy urządzeń klimatyzacyjnych powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku, szczególnie przed sezonem. Najlepiej konserwację klimatyzacji zlecać wiosną, przed nadejściem upalnych dni. Serwisy klimatyzacji przeprowadzają specjalistyczne firmy, które oferują kompleksową obsługę. Jedną z nich jest dystrybutor urządzeń klimatyzacyjnych Klimapoz z Poznania. W ramach serwisu klimatyzacji zapewniają one między innymi:

  • kontrolę szczelności urządzeń i instalacji,
  • kontrolę stanu czynnika chłodniczego i oleju.
  • kontrolę automatyki,
  • kontrolę działania regulatorów temperatury i wilgotności,
  • czyszczenie wymienników środkami bakterio i grzybobójczymi,
  • kontrolę działania układu skraplania i regulację

oraz sprawdzenie wszystkich pozostałych elementów instalacji klimatyzacyjnej.