Mycie paneli
21 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak bezpiecznie czyścić panele podłogowe?

Panele to bardzo dobra alternatywa dla droższych podłóg drewnianych. Odpowiednia pielęgnacja tego rodzaju okładziny sprawia, że powierzchnia przez długi czas pozostaje estetyczna i wytrzymała. Jak zatem skutecznie dbać o taką podłogę? Sprawdź, w jaki sposób bezpiecznie czyścić panele podłogowe, by nie powstały na nich zarysowania, a one same długo wyglądały jak nowe.

Dokładne odkurzenie powierzchni

Pierwszym etapem czyszczenia paneli jest ich dokładne odkurzenie. Zwykły domowy odkurzacz poradzi sobie z pyłem, kurzem czy sierścią zwierzaków. Warto regularnie odkurzać, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają alergicy. Czasem jednak pojawiają się obawy, że podczas odkurzania na panelach powstaną niemożliwe do usunięcia uszkodzenia. Tak naruszona struktura paneli nie prezentuje się dobrze. Co w takiej sytuacji zrobić? Warto przypomnieć, że nie każdy odkurzacz rysuje delikatną powierzchnię paneli.  Jeśli chcemy zadbać o panele podłogowe, wybierajmy modele o miękkiej strukturze.

Niezbędne akcesoria do mycia paneli

Specjaliści z firmy ARSEN mają kilka cennych porad na temat tego, jak zadbać o panele:

Samo odkurzanie nie wystarczy – mycie paneli jest jak najbardziej wskazane. Należy przy tym pamiętać, że podłoga tego typu nie przepada za zbyt dużą wilgocią, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie nie tylko wody, lecz także detergentów do mycia. Nadmiar wody dostaje się między poszczególne panele, a to może prowadzić do powstawania odkształceń. W rezultacie zmusi nas to do szybkiej zmiany podłogi, a tego raczej każdy chce uniknąć.

Aby dokładnie umyć panele, nie ryzykując jednocześnie ich uszkodzenia, warto zaopatrzyć się w profesjonalne akcesoria do sprzątania. Najlepiej wybrać taki mop, który z łatwością uda się porządnie odsączyć. W ten sposób usuniemy nadmiar wody i nie uszkodzimy podłogi. Popularne płaskie modele są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ zmieszczą się pod meblami. W ten sposób można usunąć kurz z trudno dostępnych miejsc, nie naruszając przy tym paneli.

Środki do pielęgnacji drewna

Dodatkowo raz na jakiś czas warto nanieść na panele specjalny środek do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Tego typu preparat tworzy warstwę ochronną na powierzchni podłogi, zabezpieczając ją przy tym przed działaniem intensywnych promieni słonecznych. Dzięki temu podłoga przez długi czas zachowuje kolor. Można także sięgnąć po specjalne nabłyszczacze, dzięki którym podłoga lśni i pięknie się prezentuje.