instalacje elektryczne
3 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Instalacje elektryczne niezbędne w każdym domu

Dom bez prądu? To niemożliwe. W dzisiejszych czasach w każdym gospodarstwie domowym na co dzień wykorzystywane są rozmaite urządzenia elektryczne. Prąd jest niezbędny do zasilania nie tylko komputera i telewizora, ale przede wszystkim sprzętu AGD, a więc lodówki czy pralki i do oświetlania pomieszczeń. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej instalacjom elektrycznym w budynkach rodzinnych.

Instalacja elektryczna, czyli właściwie co?

Zgodnie z definicją instalacją elektryczną nazywamy część sieci niskiego napięcia (czyli ogólnej sieci elektroenergetycznej, która dostarcza energię do budynku), stanowiącą układ przewodów w budynku wraz z niezbędnym sprzętem elektroinstalacyjnym. Domowa instalacja elektryczna zaczyna się na zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej w złączu; jej zakończeniem są gniazdka elektryczne znajdujące się w domu, a także wypusty oświetleniowe, na których mocujemy lampy oraz wszystkie odbiorniki energii elektrycznej, które są zamontowane w danym miejscu na stałe (np. pompa obiegowa centralnego ogrzewania).

Najważniejszym obok przewodów elementem instalacji elektrycznej jest tablica rozdzielcza, nazywana też po prostu rozdzielnicą. W tym punkcie zbiegają się wszystkie obwody, o których opowiemy więcej w dalszej części tekstu. Rozdzielnica jest swego rodzaju centrum sterowania całą instalacją – w razie potrzeby umożliwia manualne odłączenie napięcia lub odcięcie konkretnego obwodu. Do elementów instalacji elektrycznej zaliczamy też wszystkie gniazdka, łączniki i źródła światła.

Rodzaje domowych instalacji elektrycznych

Podstawowy podział instalacji elektrycznych opiera się o kryterium rodzaju zasilanych odbiorników. W domach mieszkalnych występują instalacje elektryczne oświetleniowe i siłowe. Jak można się domyślić, instalacja oświetleniowa służy do zasilania urządzeń oświetleniowych, ale nie tylko. Do gniazdek zasilających tej instalacji możemy podłączać wszystkie przenośne urządzenia o niewielkiej mocy, a więc np. sprzęt elektroniczny czy AGD. Instalacja oświetleniowa w domu powinna być zbudowana z kilku osobnych obwodów jednofazowych – dzięki temu, w razie przeciążenia na jednym obwodzie, wciąż będą działały urządzenia i źródła światła podłączone do pozostałych obwodów. Do zasilania urządzeń o mocy powyżej 2,5 kW przeznaczone są obwody trójfazowe. To właśnie one budują instalację siłową, która w domach prywatnych służy do zasilania np. elektrycznych kuchni, ogrzewania czy urządzeń do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Stworzenie sprawnej i bezpiecznej sieci domowej wymaga dobrego planowania – mówi ekspert z serwisu elektrycznego firmy Mobile Serwis. Ponieważ najczęściej są to instalacje podtynkowe, ewentualne zmiany w późniejszym czasie mogą okazać się bardzo kłopotliwe. Ogólna zasada mówi, że im więcej oddzielnych obwodów oświetleniowych, tym lepiej. Zanim elektryk zacznie rozprowadzać przewody, warto też zastanowić się nad tym, gdzie będą stały większe urządzenia elektryczne. Pozwoli to na optymalne, wygodne dla użytkowników rozmieszczenie gniazdek.