Wymiana okien
22 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ile trwa wymiana okien?

Wymiana okien na nowoczesny, wytrzymały model następuje najczęściej w przypadku nieszczelności starych lub zaniknięciu ich estetycznego wyglądu. Proces ten wymaga odpowiednich przygotowań – trzeba się zastanowić, co zrobić ze starymi oknami po wymianie. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z zamianą okien, mogą być narażeni na wiele błędów – jak do nich nie dopuścić? Ile trwa wymiana okien?

Dlaczego warto wymieniać okna?

Wymiana okien jest konieczna najczęściej w momencie, gdy stare nie spełniają oczekiwań domowników, np. mają słabą termoizolację i nie zatrzymują wystarczająco ciepła z wnętrza pomieszczenia. Ów aspekt wpływa na oszczędności mieszkańców. Ważna jest także estetyka. Dobrze dobrane, nowe okna mogą rozjaśnić pomieszczenie bez konieczności zmiany wielkości otworu okiennego.

Jeżeli domownicy zdecydują się na okna plastikowe, mogą liczyć na lepszą izolację akustyczną oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa budynku.

Kiedy najlepiej wymienić okna?

Nie ma określonego terminu, w którym należy dokonać wymiany okien. Najlepiej regularnie przyglądać się poszczególnym modelom, zwracając uwagę na ich działanie, wygląd i szczelność. Jeżeli mieszkańcy zauważą jakiekolwiek oznaki nieszczelności, będzie to wystarczający powód do wymiany. Da się to odróżnić na podstawie zimnego i ciepłego powietrza (dostaje się do wnętrza budynku w pozycji zamkniętej), a także wędrówki wody deszczowej (przedostaje się ona bezproblemowo do środka).

O wymianie warto pomyśleć również wtedy, jeśli okna zacinają się lub wymagają używania siły podczas otwierania i zamykania. Owe problemy świadczą o wypaczeniu ich mechanizmów. Ostatnim czynnikiem, determinującym zamianę okien na nowszy model, jest estetyka.

Wybierając okna, najlepiej zdecydować się na sprawdzonego i profesjonalnego producenta. Przykładem przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w dystrybucji okien, jest firma Okna Mikołajczyk. Znaleźć tam można również inne elementy, powiązane szeroko z budynkami mieszkalnymi, np. żaluzje, rolety, bramy czy drzwi.

Jak długo trwa wymiana okien?

Czas wymiany okien jest uzależniony od skomplikowania całej operacji, wielkości budynku, czynników pogodowych. Czasem potrzebna jest zmiana wielkości otworów okiennych lub wydzielenie innego miejsca położenia okien na ścianie budynku, co również wpływa na długość całkowitej wymiany. Istotna jest także liczba okien, przeznaczonych do montażu – im większa ilość, tym dłuższa będzie operacja. Szacunkowo wymiana okien trwa jednak około 1-2 dni roboczych.