Okna
7 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ile szyb powinno mieć dobre okno?

Okna są jednym z najważniejszych elementów pomieszczeń. To dzięki nim do wnętrz dostaje się światło naturalne, które nie tylko minimalizuje użycie sztucznego oświetlenia, ale również przyczynia się do lepszego samopoczucia domowników. Okna są również jedną z najważniejszych barier pomiędzy warunkami wewnątrz budynków a środowiskiem naturalnym. Dlatego są ważnym elementem zarządzania energią w budynkach.

Okna dwuszybowe czy trójszybowe – co wybrać?

Najczęściej można się spotkać z wariantami dwuszybowymi i trójszybowymi okien. Ich budowa zakłada, żeby pomiędzy szybą zewnętrzną a wewnętrzną znajdowała się przestrzeń wypełniona powietrzem lub gazem. W ten sposób tworzy się warstwa izolacyjna, która w znaczny sposób wpływa na obniżenie współczynnika przenikania cieplnego.

Jeśli okno jest trójszybowe, to wewnątrz tej przestrzeni znajduje się jeszcze dodatkowa szybka, która dzieli ją na dwie części. Prowadzi to do znacznego podwyższenia właściwości izolacyjnej okna, co z kolei przekłada się na mniejsze zużycie energii do ogrzewania lub ochładzania wnętrz.

Dystrybucją i montażem okien obydwu rodzajów zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Profix-Budownictwo z Sulejówka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając okna?

Ilość szyb znajdujących się w oknie to czynnik, który najlepiej wziąć pod rozwagę dopiero w momencie, gdy wybierzemy już kilka modeli. Pierwszą rzeczą, która powinna szczególnie rzucić się w oczy, jest przenikalność cieplna gwarantowana przez producenta oznaczona symbole Uw. Zgodnie z przepisami dla okien domowych minimalna wartość to 0,9 W. Im jest ona mniejsza, tym lepszej jakości jest okno.

Tutaj można wyróżnić ich dwa rodzaje: okna energooszczędne oraz pasywne. W przypadku tych pierwszych mowa jest o oszczędności energii związanej z obniżeniem kosztów związanych z ogrzewaniem lub chłodzeniem wnętrz oraz utrzymaniem tej temperatury. Należy mieć na uwadze, że przez okna ucieka do 40% ciepła z pomieszczeń.

Okna pasywne to modele o jeszcze niższej przenikalności cieplnej, dzięki czemu pozwalają na stworzenie ochronny pasywnej przez czynnikami zewnętrznymi – np. wysoką wilgotnością, niskimi temperaturami itd. Sprawia to, że ten wariant okien jest najczęściej trójszybowy, a szczeliny między nimi są szerokie i wypełnione są gazem szlachetnym (kryptonem lub ksenonem, w tańszych wariantach jest to argon).

Ważna jest również przepuszczalność światła słonecznego. Jest to czynnik, który trzeba mieć na uwadze, ze względu na rosnące koszty oświetlenia związane z zastosowaniem modeli o niskiej przepuszczalności.