pompa ciepla korzystanie oszczednosc
21 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ile można zaoszczędzić, korzystając z pompy ciepła?

Ze względu na rosnące ceny paliw oraz opału, coraz więcej osób poszukuje alternatyw, które zapewnią im bezpieczeństwo energetyczne i pozwolą obniżyć koszty. Jednym z najbardziej ekologicznych i oszczędnych rozwiązań jest zamontowanie pompy ciepła. Wiąże się to z wieloma korzyściami związanymi z ich funkcjonowaniem. Mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również można je połączyć z instalacją ciepłej wody użytkowej.

Jakie korzyści wiążą się z zastosowaniem pompy ciepła?

Na początek warto zwrócić uwagę, że na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów pomp ciepła. Przede wszystkim do ich działania niezbędne jest dolne źródło ciepła, czyli takie, które naturalnie występuje w otoczeniu. Zależnie od tego, czy wykorzystywane będzie ciepło gruntów, wody czy powietrza – to o takich rodzajach pomp ciepła można mówić.

Najwyższą wydajnością charakteryzują się pompy ciepła, które jako czynnik roboczy wykorzystują ciepło z gruntu. To właśnie dzięki nim możliwe jest obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem (oraz ochładzaniem) pomieszczeń o około 20%. W przeciwieństwie do kotłów grzewczych pompy ciepła nie wymagają naszej ingerencji. Wystarczy, że dostarczana jest do nich energia elektryczna.

Kolejną zaletą pomp ciepła jest ich wysoka niezawodność. W przeciwieństwie do kotłów grzewczych nie trzeba się przejmować powstającymi spiekami czy popiołem. Ponieważ energia nie powstaje w wyniku spalania opału, nie istnieje również zagrożenie zatrucia czadem.

Ciepło, które wykorzystywane jest do ogrzania budynku, pochodzi w wprost z gruntu, dlatego nie trzeba się martwić o to, że któregoś dnia go zabraknie albo jego cena wzrośnie. Sprawia to, że wiele osób decyduje się na montaż pompy ciepła w nowopowstających budynkach lub modernizacje tych już powstałych.

Przygotowaniem odpowiednich odwiertów pod pompy ciepła i doprowadzeniem ich kolektorów zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak FHU DANIEL.

Czy pompy ciepła są rozwiązaniem ekologicznym?

Pompy ciepła zostały uwzględnione przez Unię Europejską, jako jedno z promowanych rozwiązań energetycznych ze względu na swój neutralny wpływ na środowisko. Jest to związane z ich wysokim współczynnikiem efektywności. Pompy ciepła zasilane 1kW energii elektrycznej dostarczają między 4-5kW energii cieplnej. Sprawia to, że są jednym z najwydajniejszych rozwiązań dostępnych na rynku i przyczyniają się do mniejszego zużycia prądu elektrycznego, a tym samym mniejszej emisji zanieczyszczeń związanych z jego wyprodukowaniem w elektrowniach.