Tata idący z dzieckiem za rękę
9 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Ile lat musi skończyć dziecko, by mogło być posłane do przedszkola?

Nie ma konieczności posyłania dziecka do przedszkola – obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego dotyczy jedynie dzieci, które ukończą sześć lat. Jednak wielu rodziców decyduje się na wysłanie maluchów do publicznej lub prywatnej placówki. To, ile lat musi skończyć dziecko, by mogło być posłane do przedszkola, zależy od dwóch aspektów: przepisów prawa oraz gotowości samego dziecka.

Co na temat posyłania dziecka do przedszkola mówią przepisy?

Jeśli chodzi o przepisy, w prawie oświatowym znajdziemy informację, że wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Do przedszkola od początku roku szkolnego, czyli od września, można więc posłać dziecko, które w danym roku kalendarzowym skończyło 2,5 roku. I to niezależnie od tego, czy maluch ma już ukończony ten wiek, czy dopiero będzie miał urodziny pod koniec roku.

W wyjątkowych sytuacjach zazwyczaj wtedy, kiedy w grupie przedszkolnej pozostaną wolne miejsca, możliwe jest przyjęcie dzieci młodszych. Taką decyzję podejmuje dyrektor danej placówki, dodajmy jednak, że te przepisy dotyczą przedszkoli publicznych. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przedszkolach niepublicznych, w których możliwe jest przyjęcie do grupy dziecka młodszego – wszystko zależy od danej placówki.

Gotowość dziecka do posłania do przedszkola

Przepisy to jedno, jednak najważniejsze jest to, czy dziecko jest gotowe do dłuższej rozłąki z rodzicami. Nie ma bowiem obowiązku posyłania dziecka do przedszkola – jak już wspomnieliśmy, z rocznego przygotowania do szkoły powinny jedynie skorzystać maluchy, które ukończyły 6 lat. Młodsze z zajęć edukacyjnych korzystać nie muszą, ale jeśli są na to gotowe, warto zdecydować się na posłanie ich do przedszkola. Zwłaszcza że w placówkach prywatnych, takich jak Przedszkole Niepubliczne Artystyczno-Językowe Entliczek pentliczek z Warszawy dzieci skorzystają z szerokiej oferty zajęć programowych i dodatkowych: nauczą się języka angielskiego, hiszpańskiego, a także będą mogły uczestniczyć w zajęciach baletowych, judo i innych.

Nie bez powodu jednak przepisy sugerują, że do przedszkola gotowe są dzieci w wieku trzech lat. Trzylatki zazwyczaj nie noszą już pieluch, są w stanie samodzielnie zjeść podane jedzenie, umyć ręce lub zęby, a także zakomunikować swoje potrzeby. Niemniej każdy rodzic powinien samodzielnie ocenić, czy jego pociecha odnajdzie się w przedszkolu, a także zdecydować się na posłanie dziecka na zajęcia adaptacyjne. Pomogą one nie tylko maluchowi, ale również rodzicowi przygotować się do nowej sytuacji.