16 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ile kosztuje wynajęcie agregatu prądotwórczego?

Imprezy plenerowe, organizacja targów  czy możliwość zabezpieczenia dostaw prądu przy realizacji konkretnej pracy wymaga posiadania odpowiedniego do tego celu sprzętu. Agregaty prądotwórcze są jednak drogimi urządzeniami w zakupie i jednorazowa potrzeba nie uzasadnia konieczności ich kupienia. Dlatego czasami dużo lepiej zdecydować się na najem. Sprawdzamy, ile to będzie kosztowało?

Czym jest agregat prądotwórczy?

Jak sama nazwa wskazuje się to urządzenia, które winno być w stanie zamienić jakiś rodzaj paliwa na prąd gdziekolwiek się nie znajdziemy. I o ile idea działania jest dosyć prosta, o tyle konstrukcja agregatu prądotwórczego już do prostych nie należy. Można spokojnie powiedzieć, że agregat jest kombinacją trzech osobnych urządzeń: silnika, prądnicy oraz falownika. Zapytaliśmy specjalistę z firmy Agar Power o to, za co odpowiedzialna jest każda ze składowych agregatu? Powiedział nam, że kombinacja silnika, prądnicy oraz falownika umożliwia mobilne wytwarzanie energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie akurat jest nam potrzebna. Silnik ma za zadanie przetworzyć (spalić) jakiś rodzaj paliwa na energię. Ta z kolei napędza prądnicę (za pomocą wału wprowadzanego w ruch obrotowy), która generuję prąd. Najczęściej jest to prąd stały, więc falownik instalowany jest po to, aby agregat dostarczał napięcia zmiennego o mocy takiej jak w przeciętnym gniazdku. Dzięki temu możemy podłączać urządzenia bezpośrednio pod agregat i nie obawiać się o cokolwiek – urządzenie jest od razu gotowe do działania.

Cena uzależniona od mocy agregatu

Decydując się na wynajęcie agregatu, musimy zastanowić się nad tym, co właściwie ma on zasilić? Ma to kapitalne znaczenie dla możliwości wykonania danej pracy. Ogólnie stosuje się zasadę, że moc nominalna agregatu musi być wyższa niż maksymalny chwilowy pobór energii przez urządzenie. Najlepiej jest to zobrazować na przykładzie. Załóżmy, że potrzebujemy wyremontować domek, w którym jeszcze nie ma instalacji elektrycznej ani grzewczej, a temperatura panująca wewnątrz pomieszczenia jest za niska, aby można tam pracować. Oczywiste jest, że trzeba skorzystać z farelek lub grzejników elektrycznych, które pobierają 1000 watów mocy nominalnej. Jednak w momencie uruchomienia chwilowy pobór mocy może wynosić nawet 120% wartości nominalnej. W takiej sytuacji musimy wybrać agregat prądotwórczy, który dostarczy co najmniej 1200 watów mocy lub więcej. Nawet chwilowy pobór mocy wyższy niż maksymalna moc agregatu może spowodować uszkodzenie jednego z urządzeń. Ceny wynajmu agregatów są uzależnione od tego, na jak długo chcemy wyposażyć urządzenie, jego mocy maksymalnej oraz tego, co będzie nim zasilane. Dlatego dobrze jest skorzystać z usług profesjonalistów, którzy po krótkim wywiadzie dostarczą urządzenia, które w jak najpełniejszym stopniu zaspokoi nasze potrzeby.