Budowa domu modułowego
7 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Ile czasu zajmuje budowa domu modułowego?

Domy modułowe cieszą się rosnącą popularnością, co jest spowodowane szybką realizacją etapu prac budowlanych. Oznacza to, że inwestor może zamieszkać w swoim wymarzonym domu w ciągu zaledwie kilku miesięcy, co przy budowie domu metodą tradycyjną jest wręcz niemożliwe. Ile zatem trwają poszczególne etapy budowy domu z płyt warstwowych?

Budowa domu modułowego krok po kroku

Warto wiedzieć, że domy modułowe powstają w fabrykach – to tam produkuje się gotowe elementy, które później trafiają na plac budowy. Ten etap jest też najdłuższy, trwa bowiem około 3 miesięcy. Montaż gotowych elementów zajmuje zaledwie jeden dzień a prace wykończeniowe krócej niż miesiąc. W domu modułowym można zamieszkać praktycznie od razu po podłączeniu wszystkich mediów.

Aby jednak cała konstrukcja była stabilna, konieczne jest przygotowanie fundamentów, do których przytwierdza się elementy nośne, składające się ze stalowych ram pokrytych powłoka antykorozyjną. Szkielet domu powstaje z profili zamkniętych. Konstrukcję nośną usadawia się na płycie fundamentowej lub fundamencie.

Gdy konstrukcja jest gotowa, można przystąpić do następnego etapu prac, czyli montażu ścian zewnętrznych. Są to gotowe elementy produkowane w hali magazynowej — płyty warstwowe o rdzeniu poliuretanowym, które nie wymagają dodatkowej izolacji cieplnej ani zaawansowanych prac wykończeniowych. Płyty zabezpieczane są okładziną ocynkowanej blachy stalowej i pokryte lakierem poliestrowym.

Kolejny krok to montaż pokrycia dachowego składającego się z gotowych elementów. Przed przenikaniem wilgoci i pary wodnej chroni specjalna folia oraz uszczelki poliuretanowe. Na tym etapie wstawia się także drzwi i okna. Na samym końcu następuje montaż instalacji wewnętrznych. Całość prac powinna się zamknąć w niespełna 4 miesiącach, ale wiele zależy od stopnia zaawansowania projektu budowlanego.

Zalety domów z płyty warstwowej

Wykonawcą obiektów o różnym przeznaczeniu z płyty warstwowej jest firma Ramal, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Stosowana przez przedsiębiorstwo technologia budowy domów szkieletowych jest względnie tania, szybka i uniwersalna. Warto wiedzieć, że prace budowlane mogą postępować niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, co stanowi ogromną przewagę nad tradycyjnymi metodami wznoszenia budynków. Co więcej, pomimo szybkości i łatwości montażu domy szkieletowe niczym nie odbiegają pod względem komfortu i funkcjonalności od domów murowanych.