fotel biurowy
4 maja 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Idealny fotel do pracy biurowej

Praca biurowa, choć wykonywana na siedząco, też przecież męczy. Spędzanie w pozycji kilku godzin dziennie nie jest dla człowieka naturalną sytuacją i może wiązać się z powstaniem różnych dokuczliwych dolegliwości. Dlatego tak ważny jest rozsądny wybór krzesła czy fotela biurowego i dokładne dopasowanie go do indywidualnych potrzeb korzystającej z niego osoby.

Ułożenie ciała podczas pracy siedzącej nie jest zgodne z naszą pozycją fizjologiczną – wyjaśnia specjalista z firmy Meblant. Długotrwałe siedzenie obciąża przede wszystkim miednicę i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Przeciągający się w czasie ucisk na konkretne partie ciała wywiera negatywny wpływ nie tylko na układ ruchowy, ale także krążenie i funkcjonowanie układu trawiennego, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnych przerwach, a przede wszystkim zadbać o wygodne stanowisko pracy. Czym powinno charakteryzować się idealne krzesło biurowe?

Siedzisko fotela biurowego

Przednia krawędź siedziska fotela biurowego powinna być zaokrąglona i lekko pochylana, dzięki czemu skutecznie będzie zapobiegać drętwieniu nóg. To szczególnie ważne, jeśli praca wymaga pochylania się nisko nad biurkiem (np. pisanie odręczne). Delikatne uniesienie tylnej części siedziska pozwala z kolei odciążyć miednicę i zapobiega najczęstszym u pracowników biurowych bólom lędźwiowej części pleców. Wysokość siedziska powinna być oczywiście regulowana.

Oparcie fotela biurowego

W tym elemencie krzesła biurowego najważniejszy jest odpowiednie wyprofilowanie właśnie na odcinku lędźwiowym. Również tę część powinniśmy móc łatwo dopasować do indywidualnych uwarunkowań pracownika. Regulacja odbywa się zwykle przez zmianę ustawienia całego oparcia lub wyłącznie muldy, czyli specjalnego profilu poprzecznego. Najlepsze fotele biurowe zapewniają podparcie nie tylko odcinkowi lędźwiowemu i plecom na całej długości, ale posiadają też zagłówki.

Podłokietniki fotela biurowego

Dobrze wyprofilowane podłokietniki służą podparciu ramion w czasie wykonywania bardzo precyzyjnych czynności, nie są natomiast używane podczas korzystania z klawiatury komputera. Nie oznacza to, że są zbędne w biurze – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Meblant. Warto korzystać z nich w chwilach odpoczynku, ponieważ w ten sposób zmniejszamy obciążenie kręgosłupa.

Powyżej wymieniliśmy zaledwie kilka najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać podczas wyboru krzeseł i foteli do biura. Dokonując zakupu warto zwrócić uwagę również na brak lub obecność mechanizmów regulujących położenie poszczególnych elementów, możliwość bujania lub blokady w jednej pozycji, czy rodzaj kółek odpowiedni do podłoża.