dozownik-mydla
21 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Higieniczne użycie mydła w płynie. Jaki dozownik wybrać?

Dozowniki, inaczej dystrybutory mydła w płynie powinny być nieodłącznym elementem wyposażenia toalet we wszystkich miejscach publicznych. Mówimy nie tylko o szkołach, uczelniach, urzędach, sądach, przychodniach i szpitalach, ale także o zakładach pracy, stacjach paliw, toaletach w restauracjach i wszystkich innych miejscach, w których z umywalek korzysta wiele osób. To rozwiązanie higieniczne i wygodne. Jakie dozowniki są dostępne na rynku i które z nich są polecane?

Rodzaje dozowników do mydła w płynie

W związku z tym, że coraz świadomiej podchodzimy do kwestii higieny i staramy się trzymać wszystkich obowiązujących wymogów, przepisów, na rynku pojawiło się mnóstwo różnych dozowników na mydło w płynie. Oto ogólna klasyfikacja:

  • proste dozowniki na mydło w płynie z tworzyw sztucznych z plastiku (zazwyczaj białego, czasem czarnego lub przezroczystego) albo z wysokiej jakości stali  nierdzewnej pojemniki, które uruchamiane są za pomocą przycisku,
  • automatyczne dozowniki bezdotykowe z różnych materiałów – to dystrybutory wyposażone w specjalny czujnik (fotokomórkę) i system dozowania; gdy podsuniemy dłonie pod dystrybutor, automatycznie wypuszczona zostanie porcja mydła,
  • dozowniki na mydło w pianie – to dystrybutory produkowane z różnych materiałów (tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej), które wypuszczając mydło na nasze dłonie, zamieniają je w pianę; mogą być uruchamiane przyciskiem lub automatyczne,
  • dozowniki do płynów dezynfekujących – dozowniki z tworzyw sztucznych, które uruchamiamy łokciem za pomocą specjalnej dźwigni.

Właściwy wybór dozowników mydła w płynie zależny od przeznaczenia

Proste dozowniki na mydło w płynie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma wysokich wymagań sanitarnych. Jak mówi nam przedstawiciel sklepu internetowego Esilver.com.pl, takie dozowniki są chętnie wybierane do toalet w biurach, na uczelniach, w urzędach, na zapleczach sklepów, w których nie sprzedaje się żywności, w marketach, czy na zapleczach zakładów produkcyjnych. Proste dozowniki do mydła wciąż możemy spotkać w szkołach i restauracjach, choć są one powoli wypierane przez automatyczne dozowniki na mydło, by możliwe było jeszcze większe zachowanie higieny.

Automatyczne dozowniki na mydło w płynie lub pianie są po prostu nowszą, lepszą wersją dozowników uruchamianych za pomocą przycisku. Podobnie jak mydło w kostce zaczęliśmy w pewnym momencie zastępować mydłem w płynie w dozownikach na przycisk, dziś dozowniki proste zaczynamy zastępować dozownikami automatycznymi. Dozowniki do płynów dezynfekujących uruchamiane łokciem słusznie kojarzą nam się ze szpitalami. Mają jednak szersze zastosowanie: w gabinetach lekarskich i medycznych, w gabinetach stomatologicznych, różnego rodzaju laboratoriach, czy w salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Możemy więc śmiało stwierdzić, że wybór odpowiedniego dozownika zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia.

Na koniec warto wspomnieć o dozownikach łazienkowych: to funkcjonalne dodatki do domowych łazienek, które jednocześnie mogą być stylowym elementem ich wystroju.