grzejnik dekoracyjny
12 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Grzejniki jako element aranżacji wnętrz

Grzejniki to obowiązkowy element wyposażenia każdego domu i mieszkania – dostarczają ciepła i w ten sposób znacząco wpływają na nasz komfort życia. Problem w tym, że o ile w okresie jesienno-zimowym pracują one bardzo intensywnie, to przez pozostałe pół roku pozostają wyłączone. Czy to oznacza, że są bezużyteczne? Oczywiście, że nie. Dobrze dobrany i umiejscowiony kaloryfer może mieć bardzo duży – i korzystny – wpływ na estetykę wnętrza.

Grzejnik we wnętrzach – dekoracyjny czy nie?

Choć w dzisiejszych czasach dostępne są różne technologie ogrzewania pomieszczeń – na przykład ogrzewanie podłogowe – to nie wszędzie istnieje możliwość ich zastosowania, głównie ze względu na wysokie koszty lub konieczność przebudowania domu. Dlatego też wciąż najpowszechniej wybieranym rozwiązaniem są grzejniki naścienne, potocznie nazywane kaloryferami.

– Przez lata grzejniki traktowano jako urządzenie czysto funkcjonalne, mające wyłącznie dostarczać ciepła – mówi przedstawiciel firmy Favierex Kwestię wyglądu albo ignorowano całkowicie, albo spychano na daleki drugi plan, co wynikało nie tylko z dość ubogiego wyboru dostępnych wzorów, ale też powszechnego przekonania, że jeżeli coś jest estetyczne, to nie może też dobrze spełniać swojego głównego zadania. Ponadto grzejniki, montowane głównie pod parapetami okien, zazwyczaj zakrywano za pomocą zasłon i firanek lub zastawiano meblami – czemu więc ich estetyka miałaby być tak ważna?

W dzisiejszych czasach zaobserwować możemy jednak odwrócenie trendów. Grzejniki projektowane są z myślą nie tylko o wydajności, równie istotne jest to, by ich geometria i kolorystyka odpowiadały wzorcom współczesnej sztuki designu. Z tego też powodu coraz częściej wychodzą one spod parapetów i stają się niezwykle wyrazistymi elementami wystroju wnętrza, w dużej mierze decydującymi o jego charakterze i panującym w nim – dosłownie i w przenośni – klimacie.

Jak wybrać grzejnik do wnętrza?

Przed wyborem grzejnika do mieszkania powinniśmy zatem zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry czy wymiary, ale również na to, jak się prezentuje. Podobnie jak przy wyborze wszystkich innych elementów wystroju wnętrza, najważniejsze jest, żeby grzejnik wpisywał się w przyjęty przez nas klucz estetyczny – do wnętrz utrzymanych w klimacie nowoczesnego minimalizmu najlepiej będzie pasować grzejnik o prostej, oszczędnej formie, całkowicie pozbawiony detali. Jeśli jesteśmy fanami klasyki i starych wzorców, warto postawić na grzejniki o formie zbliżonej do tradycyjnych, żeliwnych kaloryferów z charakterystycznymi, wystającymi żeberkami. Koniecznie zwróćmy również uwagę na kolor grzejnika. Egzemplarze czarne czy ciemnoszare skutecznie wyróżnią się na tle jaśniejszych ścian, z drugiej strony mogą sprawić, że wnętrze stanie się optycznie nieco ciaśniejsze. Dlatego nie zaleca się ich do wnętrz o niewielkiej powierzchni. Ponadto pamiętajmy, żeby dopasować grzejniki do innych elementów wystroju – nawet przepiękny grzejnik może okazać się złym wyborem, jeśli będzie tworzył wyraźną dysharmonią z resztą aranżacji.