kocioł gazowy
8 czerwca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Gdzie najlepiej ulokować kocioł gazowy?

Kocioł gazowy to urządzenie grzewcze, które coraz częściej jest wybierane przez właścicieli budynków. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nowoczesne kotły są wydajne i bardzo łatwe w obsłudze. Aby dobrze się sprawowały i efektywnie ogrzewały pomieszczenia, należy umieścić je we właściwym miejscu. Wymagają tego ich parametry techniczne oraz obowiązujące przepisy.

Kocioł gazowy – gdzie powinien być zamontowany?

Nie każde pomieszczenie będzie spełniać surowe wymogi techniczne, które pozwalają na to, aby można było zamontować w nim kotły gazowe. Mogą być one umieszczone jedynie w określonych miejscach.

Po pierwsze pomieszczenie, w którym ma się znaleźć to urządzenie grzewcze, musi mieć odpowiednią wysokość. Nie może być ona mniejsza niż 2,2m. Jednak w przypadku budynków, które zostały wybudowane przed 15 grudnia 2002 roku, przepisy mówią, że obowiązująca wysokość to 1,9m.

Nie mniejsze znaczenie ma także kubatura pomieszczenia. Inne jej wartości dotyczą kotłów z komorą otwartą, a inne z komorą zamkniętą. Te pierwsze urządzenie mogą być zamontowane w pomieszczeniach o kubaturze 6,5 m3, natomiast kotły z komorą otwartą mogą być umieszczone w tylko takich o kubaturze 8 m3.

Jednak nie tylko wymagania techniczne są ważne podczas poszukiwań optymalnego miejsca na kocioł gazowy.

Kotły gazowe muszą być umieszczone w pomieszczeniach, w których znajduje się dostęp do komina. Muszą one być także odpowiednio wentylowane oraz mieć możliwość zainstalowania tam nawiewu. Oprócz tego montaż urządzenia grzewczego na gaz w niektórych pomieszczeniach jest z pewnych względów bardziej korzystny, niż miałoby one zostać umieszczone w innym miejscu. Dlatego należy dobrze przemyśleć kwestię jego instalacji” – mówi ekspert z firmy Bartexpol.

Gdzie opłaca się zamontować kocioł gazowy?

Niektóre pomieszczenia szczególnie nadają się do tego, aby zamontować w nich kocioł gazowy. W przypadku wątpliwości warto zasugerować się zdaniem fachowca.

Kocioł gazowy można umieścić w łazience. Jest to dobra decyzja, jeżeli urządzenie to służy także do ogrzewania wody. Oprócz tego nadaje się do tego kuchnia. Nowoczesny kocioł wkomponuje się w zabudowę kuchenną.

Jednak idealnym miejscem, w którym może zostać zamontowany kocioł gazowy, jest kotłownia. Wtedy też nie będzie on zabierał metrażu przestrzeni mieszkalnej. Ponadto dostęp do urządzenia grzewczego nie będzie nigdy utrudniony. Jeżeli w budynku nie ma takiego pomieszczenia, warto wykorzystać miejsce pod schodami, niezabudowana wnękę lub inną przestrzeń, która nie jest używana przez domowników.