Krzewy ozdobne w sklepie ogrodniczym
11 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Gdzie kupować ozdobne drzewka i krzewy?

Własny ogród jest marzeniem wielu osób. Posiadanie kawałka wolnej przestrzeni to zaledwie pierwszy krok do spełnienia swojej wizji o zielonym kąciku do odpoczynku i relaksu. Na początku ogród trzeba rozsądnie zaplanować i zakupić odpowiednie rośliny. Nabyć sadzonki można na kilka sposobów. Który z nich wybrać, by cieszyć się potem szybkim i prawidłowym wzrostem drzewek i krzewów?

Działy z roślinami w marketach

Ostatnio w sieciach dużych marketów pojawił się dział z sadzonkami kwiatów, krzewów i drzewek. Kupowanie tam jest wygodne, bo nie wymaga oddzielnej wyprawy do sklepu ogrodniczego, który najczęściej umiejscowiony jest poza miastem lub na jego obrzeżach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rośliny tam wystawione nie zawsze magazynuje się zgodnie z zasadami. Panująca w hali marketu temperatura czasem jest korzystna dla wszystkich gatunków, a za podlewanie odpowiedzialni są pracownicy. Często nie orientują się oni w temacie nawadniania wszystkich roślin. Efektem tego mogą być słabsze sadzonki, które źle się przyjmują.

Dobre sklepy ogrodnicze

Rośliny nieco lepszej jakości można spotkać w sklepach ogrodniczych. Transport sadzonek z gospodarstwa szkółkarskiego, takiego jak Gospodarstwo Szkółkarskie
Andrzej Krzysiak
, do konkretnego sklepu trwa o wiele krócej. Obsługa w miejscu sprzedaży również jest fachowa, ponieważ personel takich sklepów zazwyczaj ma kompetencje w temacie uprawy roślin i zagadnień związanych z obchodzeniem się z sadzonkami.

Wyspecjalizowane gospodarstwa szkółkarskie

Najlepiej jednak kupować sadzonki drzew i krzewów bezpośrednio u ich producentów. Gospodarstwa szkółkarskie sprzedają rośliny zarówno w hurcie, jak i w detalu i przy tym zawsze zachowane są wszystkie reguły postępowania z tego typu towarem. Czas przebywania sadzonki w pojemniku jest bardzo krótki, a nawożenie i podlewanie przebiega właściwie. Takie warunki są gwarancją dobrej jakości i późniejszego dobrego wzrostu rośliny. W szkółce otrzymuje się również wyczerpujące informacje na temat pielęgnacji danej rośliny, co jest istotne, gdy nabywca nie posada doświadczenia w tej kwestii.

Kupowanie stacjonarne czy on-line?

Handel internetowy nie ominął też branży ogrodniczej. Każdy wie, że możliwy jest zakup najróżniejszych roślin przez internet. Jednak zastanawiając się, jak i gdzie kupować drzewka i krzewy, warto pomyśleć o ich transporcie. Najczęściej to właśnie podczas przesyłki powstaje najwięcej uszkodzeń. Warto więc zasięgnąć informacji o tym, jak dany sprzedawca pakuje rośliny.