suchy lód
2 grudnia 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Gdzie kupić suchy lód?

Suchy lód to substancja chłodząca o niesamowitych właściwościach. W przeciwieństwie do najbardziej popularnego lodu wytwarzanego w procesie zamrażania wody, suchy lód się nie topi. To bardzo ważna jego cecha – ponieważ dzięki temu, że sublimuje (czyli mówiąc potocznym językiem – paruje), suchy lód jest zdecydowanie bardziej efektywny – traci tylko 4% swojej objętości na dobę, gdy jest przechowywany w warunkach pozachłodniczych w dobrej izolacji (np. w pojemnikach ze styropianu).

Dlatego też najczęściej suchy lód jest wykorzystywany w laboratoriach, przemyśle oraz przy transporcie produktów żywnościowych, które łatwo się psują. Suchy lód jest także niezastąpiony w transporcie narządów i krwi. Ponadto suchy lód świetnie się sprawdza jako dodatek do drinków – nie zmienia smaku napoju, a dzięki temu, że się nie roztapia, tylko sublimuje, tworzy efektowny dymek unoszący się znad szklanki. Bryła suchego lodu może też stanowić atrakcyjny element dekoracyjny – np. podczas imprezy. Ustawiona w pomieszczeniu sublimuje wytwarzając mgłę, która każdej imprezie nada tajemniczej atmosfery.

Gdzie kupić suchy lód? Jest on dostępny w wielu miejscach – w hurtowniach, w sklepach specjalistycznych, sklepach chemicznych oraz w popularnych hipermarketach. Miejsce, gdzie można kupić suchy lód, powinniśmy wybierać pod kątem jego ilości, jaka będzie nam potrzebna. Jeśli potrzebujemy dużych ilości – warto rozważyć jego kupno w hurtowni lub bezpośrednio od producenta. Wielu producentów posiada swoje strony internetowe z pełną ofertą suchego lodu – można ich znaleźć wpisując w wyszukiwarkę frazę: gdzie kupić suchy lód. Pojawi się lista stron z całej Polski, za których pośrednictwem można kupić suchy lód. Jeśli suchy lód nie jest nam potrzebny w dużych ilościach, możemy poszukać go w hipermarketach czy sklepach chemicznych lub… sami go zrobić.

Jak zrobić suchy lód? Nie jest to szczególnie skomplikowane – trzeba tylko zadbać o własne bezpieczeństwo. W tekście poniżej znajdziecie instrukcję, jak zrobić suchy lód. Będziecie potrzebowali zbiornika z dwutlenkiem węgla. Możecie kupić taki zbiornik z CO2 prawie wszędzie – są one bowiem wykorzystywane w nurkowaniu, akwarystyce czy też służą do zasilania broni paintballowej. Wystarczy poszukać sklepu, który dostarcza któryś z tych produktów i zakupić zbiornik CO2. Do wytworzenia suchego lodu na własny użytek wystarczy zakup najmniejszego zbiornika. Oprócz zbiornika z CO2 potrzebne będą również: rękawice i okulary ochronne, woreczki na lód, duże naczynie o grubych ściankach. Zanim rozpoczniecie wytwarzanie suchego lodu, załóżcie rękawice i okulary – to dla waszego bezpieczeństwa – dotknięcie suchego lodu może spowodować poważne uszkodzenie skóry. Umieśćcie worek na dyszy zbiornika (musi ściśle przylegać) i zwolnijcie zawór – po 20 sekundach w woreczku znajdzie się suchy lód – następnie przesypcie go z worka do naczynia – magiczny dymek gotowy!