boraks
17 lutego 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Gdzie kupić boraks?

Detergenty całkowicie zawładnęły domową przestrzenią. Wystarczy zajrzeć do naszego domowego składziku z środkami czystości, a tam na pewno znajdziemy: oddzielny detergent do mycia wanien i umywalek, oddzielny detergent do czyszczenia toalet, jeszcze inny do terakoty i glazury, wybielacz do białych tkanin i odplamiacz do kolorowych, nie mówiąc już o płynie do mycia naczyń, środkach do odkażania lodówek i zamrażarek, odświeżaczach powietrza oraz płynach do mycia okien czy środkach do udrażniania rur.

Stosowanie tych wszystkich powyżej wymienionych środków czyszczących, odświeżających i piorących nie tylko jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu, ale także bardzo szkodzi środowisku. Przecież wszystkie substancje chemiczne i żrące spuszczamy wraz z wodą do rzek, a stamtąd toksyny przenikają do gleb i mórz. A teraz wyobraźmy sobie, że jest jeden środek, w dodatku nieszkodliwy dla środowiska, który możemy zastosować na dziesiątki sposobów. Możemy nim wyczyścić toaletę, zlew, wannę, umywalkę, kafelki w kuchni i w łazience. Możemy użyć go jako płyn do mycia naczyń – nawet tych z delikatnych materiałów, jak porcelana. Możemy również z powodzeniem wyczyścić nim lustra i powierzchnie szklane. Możemy wybielić nim prześcieradło i wywabić trudną plamę z koszulki. Możemy też odświeżyć nim powietrze, zlikwidować odór kocich czy psich odchodów – nie tylko z kuwety, ale także z dywanów i wykładzin – tak chętnie podlewanych przez wszystkie szczeniaczki świata. To jednak nie wszystkie właściwości tego cudownego środka. Doskonale sprawdza się on jako środek nadający połysk biżuterii złotej lub srebrnej oraz sztućcom. Zastosowany w odpowiednich proporcjach odstraszy osy czy szerszenie i pomoże nam pozbyć się z domu niechcianych gości – jak karaluchy czy mrówki. Ten cudowny środek najszerzej jest znany jako boraks – w języku chemicznym zwany tetraboranem sodu.

Gdzie kupić boraks? Boraks można kupić w wielu miejscach – począwszy od tradycyjnych sklepów chemicznych, a skończywszy na aptekach. Jednym z miejsc, gdzie można kupić boraks są sklepy z artykułami ekologicznymi. Oczywiście boraks kupiony w tradycyjnym sklepie czy w aptece będzie droższy. Dlatego jeśli zastanawiamy się, gdzie kupić boraks i nie przepłacić, poszukajmy sklepu internetowego. Najprościej wpisać w wyszukiwarkę internetową: gdzie kupić boraks, a w wynikach wyszukiwania wyświetli nam się lista sklepów z chemią gospodarczą i artykułami ekologicznymi, w których jest on dostępny.

Kiedy już kupimy boraks, powinniśmy dowiedzieć się, jak go stosować. Nic prostszego! Internet pełen jest porad, w jakich proporcjach i z czym mieszać boraks, aby miał on właściwości wymienione w niniejszym tekście. Pamiętajmy, że boraks to silnie czynna substancja, dlatego aby nie narazić skóry na uszkodzenia, należy podczas jego stosowania mieć na rękach gumowe rękawice.