lustra
11 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Gdzie i jak montować lustra?

Lustro to wyjątkowy przedmiot, łączący w sobie funkcje użytkowe z dekoracyjnymi. Jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej domowej łazienki, spotykamy je także w przedpokoju, garderobie, a nawet w sypialni. Duże zwierciadła coraz częściej montowane są również w salonach i innych pomieszczeniach, gdzie pomagają optycznie powiększyć i doświetlić wnętrze.

Obecność luster w prywatnych mieszkaniach jest oczywista i zupełnie naturalna. Nie każdy zwraca uwagę na to, jak dużą rolę odgrywają one również w przestrzeni publicznej – zauważa nasz rozmówca z zakładu szklarskiego Diament, produkującego lustra w Krakowie.

Lustra w domu i w budynkach użyteczności publicznej

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zwierciadła są standardowym elementem wystroju wnętrz mieszkalnych. W łazience służą pomocą podczas czynności higienicznych, takich jak golenie czy wykonywanie makijażu, w przedpokoju i garderobie pozwalają skontrolować wygląd ubrania.

Jednocześnie zwierciadła, bez względu na to, czy posiadają dekoracyjną ramę, czy wykonane są wyłącznie z gładkiej tafli montowanej bezpośrednio do ściany, zawsze stanowią element ozdobny. Zdolność odbijania światła sprawia, że powiększają optycznie pomieszczenia, w których się znajdują i rozświetlają je, dlatego chętnie są umieszczane w niewielkich salonach czy pokojach dziennych.

Bardzo często lustra spotykamy w centrach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, urzędach i siedzibach placówek edukacyjnych. Ich obecność jest przecież konieczna w publicznych toaletach i przymierzalniach sklepów odzieżowych. Wielkie tafle luster stanowią ozdobę korytarzy w ogólnodostępnych budynkach, nadając im nowoczesnego stylu.

Powszechnie stosowanym pomysłem jest montaż lustra w windzie. Okazuje się, że takie rozwiązanie uprzyjemnia czas w powoli przemieszczających się windach, a ponadto… podnosi ich bezpieczeństwo. Widny z lustrami rzadziej są obiektem aktów wandalizmu, a możliwość dokładnej obserwacji współpasażerów podnosi poczucie bezpieczeństwa.

Jak montować lustra?

Sposób montażu lustra zależy od miejsca, w którym ma być ono zainstalowane, jego wielkości, rodzaju podłoża, modelu samego zwierciadła i wielu innych czynników. Należy przy tym pamiętać, że lustra wykonane są ze szkła, czyli wyjątkowo kruchego i delikatnego materiału, dlatego sposób mocowania do ściany zawsze musi być skonsultowany ze specjalistą.

Istnieją dwa podstawowe sposoby mocowania luster: na specjalistyczny klej oraz na wkręty. Prawidłowa instalacja lustra często wymaga precyzyjnej obróbki i docięcia szkła. W przypadku montażu zwierciadła na kołkach czy wkrętach, konieczne będzie także wycięcie otworów w tafli. Wykonanie takich czynności jest niemożliwe bez profesjonalnego sprzętu do pracy ze szkłem, sporej wiedzy i doświadczenia.

Profesjonale usługi z zakresu produkcji oraz montażu luster w Krakowie i okolicach świadczy zakład szklarski Diament. Jeżeli szukasz solidnej firmy, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w obróbce szkła, z pewnością jest to najlepsze miejsce, do którego możesz się udać.