11 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Gatunki hodowanych w Polsce drzewek owocowych

W polskich ogrodach i sadach spotkać można wiele gatunków drzewek owocowych, które nie tylko cieszą oczy, ale również przynoszą plony. Sadzonki możemy zakupić w specjalnie prowadzonych szkółkach drzewek i krzewów, dostarczających ich gatunki i odmiany najwyższej klasy. Jakie wobec tego drzewka owocowe nadają się do posadzenia w polskich, nie zawsze sprzyjających warunkach?

Pyszne jabłonie i grusze zakwitną w twoim ogrodzie

Najbardziej popularne w polskich sadach i ogrodach są jabłonie oraz grusze. Jest ich tak wiele odmian, że każdy znajdzie odpowiednie gatunki dla siebie. Możemy hodować je do jedzenia na surowo, do przetworów bądź z przeznaczeniem na pyszne, pełne witamin soki. W szkółkach drzew owocowych dostaniemy zarówno pojedyncze okazy, jak i możemy zdecydować się na zakupy hurtowe, kiedy planujemy założenie sadu – mówi nasz rozmówca ze Szkółki drzewek owocowych i ozdobnych Waleczek.

Wybierz słodkie i soczyste wiśnie oraz czereśnie

Pośród hodowanych w Polsce drzewek owocowych wyróżnić można również wiśnie i czereśnie. Wiśnie z powodzeniem możemy zasadzić jesienią. Są odporne na mrozy, dlatego szczęśliwie przeczekają zimę. Czereśnie z kolei lepiej jest zakupić i zasadzić na wiosnę. Zdecydowanie lepiej przyjmuje się w cieplejszych warunkach. Za najlepsze uznaje się drzewka owocowe szczepione na karłowych podkładach. Z drugiej strony, mogą mieć słabszy system korzeniowy i będą wymagać palików, aby prosto rosły.

Morele i brzoskwinie upiększą twój sad

Z sadzeniem moreli i brzoskwini również lepiej jest zaczekać do lata. Wybierajmy odmiany, które są odporne na choroby i dosyć wcześnie wchodzą w okres owocowania. Wówczas nie będziemy musieli długo czekać na pierwsze owoce. To ważne, ponieważ chcemy jak najwcześniej skosztować plonów z własnego, przydomowego ogródka bądź z działki, w którą wkładamy całe swoje serce.