meble kuchenne w stylu prowansalskim
17 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Fronty w stylu prowansalskim. Charakterystyka

Nieważne, czy domownicy są osobami uwielbiającymi gotować, czy raczej stronią od samodzielnego przygotowywania potraw, kuchnia zawsze jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Właśnie tam je się wspólne posiłki, parzy kawę, przyjmuje gości i spędza czas na rozmowach. Dlatego jej wnętrze musi być wyjątkowo klimatyczne. Sposobem na to jest wybór frontów w stylu prowansalskim. Czyli jakich? Podpowiadamy.

Styl prowansalskim – czym się charakteryzuje?

Mimo że w stylu prowansalskim można urządzić cały dom, to najczęściej aranżuje się w ten sposób kuchnię. Trudno się temu dziwić, gdyż charakter francuskiego wzornictwa doskonale wpisuję się koncepcję tego pomieszczenia.

W stylu rodem z Prowansji dominują wszystkie odcienie bieli oraz beżu. Stawia się na jasne barwy, które podkreślają elegancki design i stwarzają wyjątkowy klimat. Mimo tego kuchnia taka nie jest monochromatyczna. Jednolite, stonowane odcienie przełamuje się różnokolorowymi dodatkami. Mogą to być elementy dekoracyjne, takie jak zasłony, obrusy czy ozdobna ceramika. Dzięki temu prowansalska stylistyka jest nieoczywista. Łączy w sobie prostotę, doskonały gust, a jednocześnie sprawia, że w pomieszczaniu panuje ciepła, przytulna atmosfera.

Tym, co ma ogromny wpływ na wystrój kuchni, są fronty szafek. To właśnie te elementy zabudowy są widoczne zaraz po wejściu do pomieszczenia. Ich kolor, forma oraz wykonanie decydują o tym, jaki charakter będzie miało wnętrze. Dotyczy to także kuchni w stylu prowansalskim” – mówi ekspert z firmy FRONTWIT, produkującej fronty meblowe.

Jak wyglądają fronty w stylu prowansalskim?

Urządzając kuchnię w stylu prowansalskim, zdecydowanie trzeba zrezygnować z ciemnych czy jaskrawych frontów. Muszą one być jasne, przy czym nie należy ograniczać się jedynie do bieli. Fronty mogą być kremowe, beżowe, écru lub pastelowe. Można także nieco przełamać ten styl i postawić na odcienie błękitu, różu lub żółci.

Jednak największe znaczenie w przypadku frontów w stylu prowansalskim ma ich wykończenie. Na ich powierzchni powinny być wykonane subtelne zdobienia. Mogą znajdować się tam dekoracyjne żłobienia lub frezowania. Są one zwykle wykonane jako eleganckie ramki.

Styl francuski wyróżniają także przeszklenia. Dlatego też szyby powinny być podzielone efektownymi szprosami. Mogą one być też przymocowane bezpośrednio do frontów, co nada meblom wyjątkowego uroku.

Nie można też zapomnieć o tym, że takie fronty kuchenne mają dosyć tradycyjny i klasyczny wygląd. Z wystrojem prowansalskim zdecydowanie lepiej będą harmonizowały szafki, które są otwierane na boki, a nie jak w przypadku nowoczesnego wzornictwa od dołu do góry.