Drewniane dekoracje
3 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Frezowanie w drewnie jako metoda produkcji dekoracji dla domu

Drewniane dekoracje do domu cieszą się wciąż rosnącą popularnością, szczególnie wśród miłośników stylu rustykalnego i industrialnego, w których drewno gra pierwsze aranżacyjne skrzypce. Naturalne drewniane dodatki to także doskonały pomysł na niebanalne i ponadczasowe udekorowanie domowej przestrzeni. W tym artykule przybliżamy frezowanie w drewnie, jedną z najczęściej wykorzystywanych obecnie metod produkcji elementów dekoracyjnych.

Czym właściwie jest frezowanie?


Frezowanie to rodzaj obróbki drewna wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia przedmiotów dekoracyjnych oraz w meblarstwie. Nazwa tej metody obróbki wzięła się od wieloostrzowego narzędzia zwanego frezarką, którym poprzez skrawanie możemy nadać drewnu pożądany kształt. Przy pomocy frezarki oraz wybranych końcówek do obróbki drewna zwanych frezami możemy wykańczać kanty, wycinać skomplikowane wzory czy napisy, zaokrąglać brzegi czy wycinać rowki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli frezarek, różniących się od siebie ilością wrzecion i ich usytuowaniem, mocą czy wielkością. Do tworzenia dekoracji najczęściej używa się frezarki górnowrzecionowej, która jest lekka i niewielkich rozmiarów, a jej obsługa jest bezpieczna oraz stosunkowo prosta.


Rodzaje frezów i ich możliwości


Efekt, jaki uzyskamy podczas frezowania, zależy głównie od rodzaju zastosowanego frezu. Do głębokich żłobień wymagany jest frez przypominający wiertło, którym możemy wykonać prostokątne rowki dekoracyjne. Do detali o wyłącznie ozdobnych charakterze, z rowkami o zwężającym się, trójkątnym kształcie przyda nam się frez do wypustów. Po frez zaokrąglający warto sięgnąć do wykańczania krawędzi, natomiast frez profilujący o stożkowym kształcie doskonale nadaje się do ścinania rogów deski na płasko. 

Rodzajów końcówek do frezowania jest sporo i pozwalają one uzyskać pełen wachlarz ozdobnych żłobień. Dekoracje przy pomocy frezarki można wykonywać zarówno w drewnie, jak i sklejce czy płycie MDF – dodaje nasz rozmówca ze sklepu Artistyle.pl.


Frezowanie w drewnie krok po kroku


W pierwszej kolejności należy przygotować sobie miejsce pracy tak, aby móc odkładać odpady powstałe na skutek obróbki. Następnie sprawdzić siłę docisku materiału do blatu roboczego oraz czy frez jest odpowiednio przykręcony do głowicy. Wówczas przystępujemy do pracy – frezarkę powinno się prowadzić powoli, wykonując płynne ruchy. Odpowiednie tempo frezowania oraz przesuw drewna pozwoli zapobiec ewentualnym odbarwieniom bądź postrzępieniu się materiału. Bardzo ważny jest także kierunek włókien drewna, ponieważ to zgodnie z nimi należy frezować, aby drewno się nie wyłamało. Jednorazowo frez nie powinien przekraczać 8 mm głębokości. Jeżeli do uzyskania określonego wzoru dekoracyjnego wymagane jest głębsze skrawanie, konieczne będzie powtórzenie czynności.


Jakie dekoracje możemy wykonać dzięki frezowaniu w drewnie?


Możliwości jest tak naprawdę nieskończoność – jedynym, co nas ogranicza, jest nasza wyobraźnia. Spośród frezowanych dekoracji w drewnie możemy wybrać rozmaitego rodzaju dodatki, m.in. obrazy, wieszaki, ozdobne skrzynki na klucze i drobiazgi, napisy czy plastry drewna z wybranym wzorem, służące jako podkładki pod donice bądź kubki. Wiele sklepów z drewnianymi dekoracjami oferuje także możliwość personalizacji, dzięki czemu możemy wejść w posiadanie wyjątkowej ozdoby. Ponadto frezowane, drewniane ozdoby mają uniwersalny, ponadczasowy charakter i doskonale wpasują się w każdy styl wnętrzarski.