fotowoltaika panele energia elektryczna
20 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Fotowoltaika dla domu – kiedy to korzystne?

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy z nich to opłacalność takiej inwestycji. Istnieją narzędzia, które pozwalają skalkulować spodziewane korzyści ekonomiczne. Drugim czynnikiem są uwarunkowania techniczne. Nie bez znaczenia są także kwestie wizualne. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę decydując się na fotowoltaikę dla domu.

 

Kiedy opłaca się zamontować instalację fotowoltaiczną?

 

Właściwie dobrana do potrzeb, profesjonalnie zamontowana i odpowiednio podłączona do sieci energetycznej instalacja fotowoltaiczna może stanowić doskonałe źródło energii, pozwalające na uniezależnienie się w pewnym stopniu od dostawcy i narzucanych przez niego cen prądu. Aby jednak tak się stało, fotowoltaika dla domu musi spełniać kilka podstawowych kryteriów.

 

Przede wszystkim instalacja fotowoltaiczna powinna zostać dopasowana do potrzeb gospodarstwa domowego pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną. Poza tym musi ona zostać zamontowana w nadającym się do tego miejscu. Niewłaściwa orientacja połaci dachowych czy też obecność elementów zacieniających spowodują zmniejszenie efektywności paneli słonecznych, co z kolei sprawi, że inwestycja okaże się nieopłacalna.

 

Precyzyjne określenie korzyści ekonomicznych związanych z montażem systemu fotowoltaicznego nie jest możliwe. Doświadczeni specjaliści z firm takich jak wykonawca instalacji fotowoltaicznych HALDEX mogą jednak z dużym prawdopodobieństwem obliczyć spodziewane oszczędności w ciągu kilku lat. Na podstawie audytu dobiorą moc instalacji i oszacują koszty inwestycji, a także przybliżony czas potrzebny na ich zwrot.

 

Czynniki ograniczające możliwość montażu fotowoltaiki

 

Decydując się na montaż instalacji solarnej, należy pamiętać, że istnieje szereg czynników ograniczających jej efektywność. Ważną kwestią jest kierunek połaci dachowych. Panele słoneczne montowane są najczęściej na połaciach o wystawie południowej, ze względu na ich największe nasłonecznienie. Warto zwrócić uwagę na obecność elementów mogących powodować zacienienie paneli fotowoltaicznych. Mogą to być zarówno drzewa na posesji, jak i anteny, kominy czy inne elementy architektoniczne. Należy wziąć poprawkę na zmiany kąta padania promieni słonecznych w ciągu roku. Mierząc nasłonecznienie latem, trzeba pamiętać o tym, że cienie inaczej będą układały się w pozostałych porach roku. Istotnym czynnikiem jest też kąt nachylenia połaci dachowych. Optymalny kąt wynosi 35 stopni. Nachylenie paneli można jednak zmodyfikować, używając specjalnych konstrukcji wsporczych. Stelaże sprawdzają się również w przypadku dachów płaskich oraz paneli fotowoltaicznych ustawianych na gruncie.

 

Właściwie dobrana instalacja fotowoltaiczna stanowi cenne źródło energii dla gospodarstwa domowego. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w połączeniu z innymi urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, na przykład pompą ciepła. Kluczowe podczas montażu fotowoltaiki dla domu jest odpowiednie dobranie mocy instalacji do potrzeb. Dzięki temu inwestycja może zwrócić się nawet już po kilku latach!