12 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Fototapety w aranżacjach wnętrz

Na atmosferę we wnętrzu wpływa wiele czynników, w tym jego rozkład, ustawienie mebli, oświetlenie oraz dekoracje, które powinny być dobrane do przyjętej stylistyki. W roli ozdób mogą występować pamiątki z podróży i inne bibeloty, jednak dla osób ceniących sobie funkcjonalność, lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po piękne tekstylia (narzuty, zasłony), zawieszenie na ścianach zdjęć, plakatów bądź obrazów, a nawet wybór fototapety.

Wykorzystanie dekoracji mocowanych bezpośrednio do ściany to bardzo dobry pomysł dla osób, które pragną uniknąć gromadzenia we wnętrzu nadmiernej ilości zbędnych przedmiotów, a jednocześnie nie chcą zupełnie rezygnować z ozdób. Ponieważ duże powierzchniowo fototapety nie zabierają przestrzeni w pomieszczeniu, mogą być stosowane nawet w małych wnętrzach. Odpowiedni wybór motywu na fotografii wielkoformatowej pozwoli też optycznie modelować przestrzeń.

Fototapeta do domu, biura i restauracji

Fototapety od dziesięcioleci używane są w aranżacjach domów prywatnych. W latach 90. ubiegłego wieku olbrzymią popularnością cieszyły się te z motywami egzotycznych krajobrazów i… scenkami erotycznymi. Najczęściej zdobiły ściany pokojów gościnnych oraz sypialni. Również obecnie fototapety spotykamy głównie w salonach i sypialniach, choć umieszczane na nich grafiki wyglądają zdecydowanie inaczej.

Nowoczesne technologie poligraficzne pozwalają na uzyskanie wydruków wielkoformatowych w jakości niewyobrażalnej jeszcze kilka lat temu – mówi ekspert z drukarni internetowej ecoFormat. Fotograficzna jakość wydruku i dokładne odwzorowanie mocno nasyconych kolorów sprawia, że na fototapecie można umieścić praktycznie dowolną grafikę. A to znaczy, że wystrój aranżowanego wnętrza można w 100% personalizować. Dla współczesnych klientów to bardzo ważne.

Chociaż na fototapecie można umieścić własne zdjęcie, na takie rozwiązanie decyduje się niewiele osób. Obecnie modne są fototapety z motywami botanicznymi, które najczęściej wybierane są do sypialni. Wśród fototapet do salonu królują grafiki abstrakcyjne, ale spotykamy również kwiaty i piękne panoramy. Co ciekawe, fototapety coraz częściej używane są również w aranżacjach kuchni. Tutaj zazwyczaj umieszczane są obrazy przedstawiające soczyste owoce i inne smaczne posiłki.

Duże możliwości aranżacyjne fototapet dostrzegli również projektanci wnętrz biurowych i gastronomicznych. Fototapety do biura zwykle przedstawiają obrazy stonowane pod względem tematu i kolorystyki, np. motywy geometryczne, powierzchnię wody lub kamienie. Z kolei fototapety do restauracji występują w najrozmaitszych odsłonach, w zależności od charakteru konkretnego lokalu.

Fototapeta na… podłodze?!

Mówiąc o fototapetach, przywykliśmy myśleć o dekoracji ścian. Jak się okazuje, nie jest to jedyny sposób na ich wykorzystanie we wnętrzach. Chcąc stworzyć naprawdę wyjątkową aranżację, warto zastanowić się nad fototapetą na podłogę.

Choć montaż fototapety na podłodze jest pomysłem dość niekonwencjonalnym, jego efekty są zachwycające. Najczęściej rozwiązanie tego typu wykorzystywane jest we wnętrzach prywatnych, urządzanych w stylu nowoczesnym i popart. Hipnotyzujące fototapety 3D, zwykle z motywami geometrycznymi, nadają wnętrzu niezwykłego charakteru. Natomiast we wnętrzach industrialnych sprawdzą się fototapety strukturalne, a więc imitujące inne materiały, np. beton lub cegłę.

W powyższym tekście wymieniliśmy zaledwie kilka pomysłów na wykorzystanie fototapet w aranżacjach wnętrz. Nieograniczone możliwości wyboru grafiki oraz przystępne ceny wydruków wielkoformatowych sprawiają, że właściwie każdą przestrzeń można zamienić w zupełnie wyjątkowe miejsce.