fototapeta
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Fototapeta jako ciekawy pomysł na aranżację sypialni

Sypialnia to obok łazienki najbardziej intymna przestrzeń w mieszkaniu czy domu. Ukryta przed spojrzeniami osób postronnych, wcale nie musi jednak prezentować się mniej efektownie niż choćby salon, w którym przyjmujemy gości. Zwłaszcza że pełni w naszym życiu kilka istotnych funkcji. W podkreśleniu charakteru tego właśnie wnętrza istotnie pomóc może odpowiednio dobrana fototapeta.

Jest to stosunkowo niedrogi i zarazem coraz popularniejszy sposób na dokonanie totalnej metamorfozy, jeśli chodzi o aranżację przestrzeni. Fototapeta potrafi zarazem idealnie wkomponować się w wybrane założenia stylistyczne i stanowić ich dopełnienie – niezależnie od tego, czy decydujemy się na futurystyczny minimalizm, czy też planujemy utrzymać sypialnię na przykład w klimacie rustykalnym.

Mnogość dostępnych wzorów i odcieni pozwoli z łatwością znaleźć rozwiązanie wręcz stworzone dla danego wnętrza – zapewnia przedstawiciel sklepu Kraina Barw. Warto jednak pamiętać, że oprócz walorów dekoracyjnych fototapeta potrafi przejawiać o wiele więcej zalet, co ma znaczenie zwłaszcza w przestrzeniach takich jak właśnie sypialnia.

Motywacja i relaks

Jest to bowiem miejsce, w którym szukamy ukojenia po długim, męczącym dniu. Wyciszamy się tu pod wieczór, ale też budzimy się rano, by stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Wystrój sypialni powinien więc z jednej strony sprzyjać relaksowi, ale z drugiej – optymistycznie nastrajać i naładowywać pozytywną energią. Fototapeta jest w stanie pogodzić te dwa, zdawałoby się sprzeczne, dążenia.

Wystarczy, że wybierzemy motyw z pogodnym krajobrazem, panoramę miasta lub widok rozgwieżdżonego nieba. Albo cokolwiek innego, co pozwoli nam oddać się marzeniom i będzie stanowić zarazem inspirację do działań. Może to być sielska łąka, romantyczny zachód słońca albo egzotyczny zakątek, do którego chcielibyśmy kiedyś się wybrać bądź do niego powrócić.

Piękno i funkcjonalność

Wybierając fototapetę do sypialni, zwróćmy też uwagę na wartość funkcjonalną, jaką może wnieść ona do tego pomieszczenia. Tzw. fototapety 3D przydadzą mu optycznie nieco głębi, warto więc użyć ich zwłaszcza przy niewielkich metrażach. Efekt powiększenia uzyskamy też, stosując jasne, pastelowe barwy, a także wykorzystując fototapetę w charakterze imitacji okna, za którym rozpościerać się będzie zapierający dech w piersiach widok – tak samo piękny niezależnie od faktycznych warunków pogodowych panujących na zewnątrz.