Nowoczesne sposoby ogrzewania podłogowego mata i folia grzewcza
4 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Folia czy mata grzewcza – na co się zdecydować?

Ogrzewanie w budynkach zapewnia komfortową temperaturę podczas zimnych dni i nocy. Dużą popularnością cieszy się niewidoczne gołym okiem ogrzewanie podłogowe. Alternatywną dla tradycyjnej instalacji są nowoczesne rozwiązania, takie jak folia i mata grzewcza. Zanim zdecydujemy się na dany wariant, warto wiedzieć, czym różnią się od siebie. Dzięki temu wybór będzie trafiony, a sposób ogrzewania dopasowany do naszych potrzeb. Czym zatem są folia i mata grzewcza?

Czym jest mata grzewcza?

Maty grzewcze wykorzystywane w ogrzewaniu podłogowym wykonane są z siatki z włókna szklanego. Na niej umieszczony jest kabel grzewczy o niewielkiej grubości. Maty grzewcze do łazienki, kuchni czy pokoi dostępne są w kilku wariantach różniących się od siebie pod względem wielkości. Standardowo system grzewczy maty zasilany jest prądem o napięciu 230 V. Natomiast moc grzewcza takiej maty to 150 W na m². Warto mieć na uwadze, że mata grzewcza może być stosowana pod każdy rodzaj powierzchni. Doskonale sprawdzi się zarówno pod podłogą z płytek ceramicznych, gresowych, jak i kamienia. Główną zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim niezawodność systemu oraz bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto maty grzewcze są łatwe i szybkie w montażu, a ich obsługa jest w pełni zautomatyzowana.

Folia grzewcza – najważniejsze informacje

Innowacyjne rozwiązanie, jakim jest folia grzewcza, oparte jest o podczerwień i zjawisko elektrycznego oporu węgla. Jest częścią matrycy, która znajduje się właśnie wewnątrz foli grzewczej, która wykonana jest z materiału, jakim jest PET. Folia grzewcza posiada różną moc, nawet do 400 W na m². Podobnie jak maty grzewcze, folia potrzebuje zasilania prądu o napięciu 230 V. Do głównych korzyści tego rozwiązania jest niski koszt inwestycji, bezpieczeństwo oraz możliwość dowolnego dopasowania rozmiaru do pomieszczenia. Z powodzeniem folia grzewcza może być wykorzystana, jako jedyne źródło ciepła w budynku, jak i uzupełnienie innej instalacji grzewczej.

Co warto wybrać matę czy folię?

Oba rozwiązania są niezwykle estetyczne oraz uniwersalne. Dlatego wybór może być trudny. Wybierając sposób ogrzewania podłogowego, warto zwrócić uwagę na wielkość i kształt pomieszczenia. Pamiętajmy, że folia może być docięta na dowolny wymiar. Natomiast gotowe maty grzewcze są proste w montażu i mogą być montowane bezpośrednio pod płytkami. Montaż oraz sprzedaż mat grzewczych i folii oferuje firma z branży odnawialnych źródeł energii Service 4U z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli dalej masz wątpliwości, które rozwiązanie wybrać, warto doradzić się wykwalifikowanych specjalistów.