29 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Farba antygraffiti. Charakterystyka

Graffiti, choć jest uważane za sztukę, nie zawsze spełnia jej wymogi i wpisuje się w oczekiwania właścicieli nieruchomości. Ochrona budynków przed powstawaniem graffiti jest dość trudna, a sam monitoring nie jest w stanie powstrzymać działalności ulicznych „artystów”. W jaki sposób efektywnie chronić swoją własność przed trudną w usunięciu sztuką?

Graffiti – lepiej zapobiegać niż odnawiać elewację

Graffiti najczęściej nie powstaje na prośbę i za zgodną właścicieli nieruchomości, a świadome niszczenie cudzej własności uważane jest za podlegający karze akt wandalizmu. Co więcej, usuwanie nie zawsze estetycznych, często obraźliwych oraz wulgarnych, napisów i rysunków jest dużym problemem i generuje spore koszty, które związane są z koniecznością umycia oraz odmalowania np. elewacji budynku. W tym wypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż później usuwać graffiti, a w tym mogą pomóc specjalne farby antygraffiti.

Nowoczesne powłoki antygraffiti doskonale chronią pokryte nimi powierzchnie. Mogą one mieć różne właściwości, co trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej do konkretnej powierzchni i indywidualnych potrzeb farby antygraffiti – wyjaśnia ekspert z firmy PHSC Chemicals z Poznania.

Charakterystyka farb antygraffiti

Farby antygraffiti możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • farby zapewniające czasową ochronę tzw. powłoki tracone,
  • farby zapewniające półtrwałą ochronę tzw. powłoki półtrwałe,
  • farby zapewniające ochronę trwałą, czyli powłoki trwałe.

Powyższe farby antygraffiti cechuje różna trwałość. Najtańszym sposobem zabezpieczenia elewacji budynków oraz np. murów, rzeźb, elementów małej architektury i obiektów zabytkowych, które wymagają szczególnej ochrony zarówno przed graffiti, jak i służącymi do zmywania farb chemikaliami, są powłoki tracone (powłoki hydrofobowe), czyli zmywane ciepłą wodą wraz z powstałymi na nich malunkami. Po zmyciu trzeba nanieść kolejną warstwę farby ochronnej.

W przypadku powłok półtrwałych mamy do czynienia z preparatami, które zmywają się dopiero w kolejnych cyklach mycia z zastosowaniem nie samej wody (jak ma to miejsce w przypadku powłok traconych), ale specjalnych środków chemicznych. W zależności od rodzaju powłoki może ona wytrzymać kilka cykli mycia.

Powłoki trwałe (powłoki antyadhezyjne) gwarantują nie tylko odporność na działanie używanych do zmywania graffiti środków chemicznych, ale także są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Jest to najdroższy i zarazem najbardziej efektywny sposób ochrony przed graffiti, bo nie tylko zapewnia on bezproblemowe usuwanie malunków, ale także pozwala bez większego wysiłku pozbyć się plakatów i pozostałego po nich kleju.