fotowoltaika
22 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Fakty i mity o fotowoltaice

Coraz większa popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że narasta wokół nich coraz więcej mitów, których autorami są osoby mające niewielką wiedzę na temat tego typu ekologicznych rozwiązań pozwalających pozyskiwać energię elektryczną z promieni słonecznych. Dlatego też poniżej wzięliśmy na tapet kilka najpopularniejszych opinii o fotowoltaice i sprawdzamy, które z nich są mitem, a które prawdą.

Montaż każdej instalacji fotowoltaicznej wymaga pozwolenia na budowę

Mit. Według przepisów prawa budowlanego montaż instalacji fotowoltaicznej do 50 kW nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, o ile nie wymusza ona wykonania przeróbek konstrukcji dachu budynków.

Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe

Fakt. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna nie wymaga żadnej ingerencji w jej działanie. Dodatkowo zachowuje swoją pełną wydajność oraz sprawność nawet do 25 lat, co w wielu przypadkach zapewniane jest poprzez gwarancję producenta. Dlatego też przy jej wykonywaniu tak istotne jest wybranie doświadczonej firmy, takiej jak na przykład Solaris z Kępna, montującej panele fotowoltaiczne od niemal 10 lat.

Nie każdego stać na montaż fotowoltaiki 

Mit. Liczne dofinansowania, ulgi oraz szeroka oferta eko kredytów sprawiają, że obecnie koszt instalacji fotowoltaicznej jest naprawdę niewielki, a do tego można z powodzeniem rozłożyć go także na raty, które spłacane będą z generowanych przez brak rachunków za prąd oszczędności.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd nawet w pochmurne dni 

Fakt. Promienie słoneczne docierają do paneli nawet w momencie, kiedy niebo pozostaje zachmurzone. Wydajność produkcji prądu przez instalację nie jest wtedy na najwyższym poziomie, nie oznacza to jednak, że zostaje ona całkowicie zatrzymana.

Przykładowo instalacja fotowoltaiczna w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie średni poziom nasłonecznienia wynosi 1150 kWh/m2 i pozwala osiągać wysokie uzyski energii, podczas zachmurzonego nieba wyprodukuje zaledwie o 15% mniej prądu niż w bezchmurne dni.

Fotowoltaika na dachu budynku zwiększa ryzyko uderzeń piorunów 

Mit. Instalacja fotowoltaiczna nie składa się z elementów, które przyciągają uderzenia piorunów do budynku. Dodatkowo zawsze wyposażona jest ona w specjalne uziemienia konstrukcji, które wyrównują potencjał elektryczny między samą instalacją a gruntem.

Panele fotowoltaiczne nie są odporne na gradobicie. 

Fakt, ale tylko w przypadku silnego gradobicia, które jest w stanie uszkodzić także szyby w autach, a nawet domach. Sprzedawane w Europie panele fotowoltaiczne muszą bowiem posiadać bowiem certyfikat IEC 61215 zapewniający ich odporność na uderzenia gradu o średnicy około 25 milimetrów i spadających z prędkością 23 m/s.