Oświetlenie ledowe
30 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Fakty i mity na temat oświetlenia ledowego

Światło ledowe psuje wzrok, a do tego jest bardzo drogie? To wciąż pokutujące mity, a tymczasem fakt jest taki, że oświetlenie LED to technologia przyszłości, która z czasem prawdopodobnie zastąpi tradycyjne żarówki. Ze względu na to, że oświetlenie ledowe to stosunkowo nowe rozwiązanie narosło wokół niego wiele mitów. W niniejszym artykule postaramy się je obalić i przedstawić fakty na temat żarówek LED.

Pierwsze żarówki LED, podobnie jak większość nowych technologii, nie były doskonałe. Światło, które emitowały było niezwykle intensywne i jaskrawe. Być może z tego powodu pojawiła się niechęć do ich użytkowania, a wokół ledów narosło wiele mitów. Jednak wraz z rozwojem techniki oświetlenie ledowe udoskonalono na tyle, że obecnie do wyboru mamy żarówki we wszystkich temperaturach barwowych – a do tego zużywające mniej energii oraz o wydłużonej żywotności.

Oświetlenie ledowe jest drogie. To mit!

Podstawowym mitem na temat oświetlenia ledowego jest jego wygórowana cena. Owszem, żarówki LED kosztują więcej niż tradycyjne odpowiedniki – jednak ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na energię oraz dłuższą żywotność zainwestowanie w oświetlenie ledowe bardziej się opłaca. Średnia żywotność żarówek LED to około 15 do nawet 50 tysięcy godzin świecenia. Dla porównania tradycyjna żarówka świeci mniej więcej przez… 1 tysiąc godzin. Różnica jest zauważalna – po inwestycji w żarówki ledowe możemy cieszyć się nieustającym światłem nawet przez kilka lat. W tym czasie konieczne byłoby zakupienie kilku tradycyjnych żarówek.

Jest to również związane z mniejszym poborem energii elektrycznej. Żarówki ledowe potrzebują zaledwie jedyne 10-20% energii, której wymagają tradycyjne żarówki. Dodatkowo, dzięki użyciu ledów za pobór prądu zapłacimy o 70% mniej niż w przypadku zastosowania tradycyjnych żarówek. Co więcej, wraz z rozwojem oraz upowszechnieniem tej technologii żarówki LED będą tanieć. Nawet biorąc pod uwagę początkową, wysoką cenę inwestycji w ostatecznym rozrachunku oświetlenie ledowe jest po prostu tańsze.

Mit: ledy dają nieprzyjemne, ostre światło

Rzeczywiście, pierwsze ledy emitowały jaskrawe i bardzo jasne światło. Był to najefektywniejszy sposób ich wykorzystania. Jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się żarówki ledowe we wszystkich temperaturach barwowych. Obecnie możemy znaleźć ledy o świetle ciepłym i bardziej żółtym. Żarówki LED emitują tyle samo światła, co tradycyjne oświetlenie. Intensywność świecenia również porównywalna jest z tradycyjnymi rozwiązaniami.  Ledy emitujące barwy od ciepłej białej, przez neutralną aż po jasną i zimną białą, a także o różnej intensywności strumienia świetlnego znajdziemy między innymi w ofercie sklepu Światło-Cienie.

Z powyższym wiąże się również mit, iż żarówki ledowe niszczą wzrok. Nie jest to oczywiście prawda. Wszystkie żarówki posiadają odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczeństwo. Z tego względu oświetlenie ledowe można zastosować w każdym miejscu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Znajdą zastosowanie zarówno jako oświetlenie główne, jak i punktowe, na przykład przy biurku przeznaczonym do pracy lub nad fotelem, w którym lubimy czytać. Dodatkowo, niektóre żarówki LED mają możliwość przyciemniania – dlatego doskonale sprawdzą się w każdej sytuacji.

Fakt: żarówki ledowe są niezwykle odporne

Oświetlenie ledowe sprawdzi się nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz. Ze względu na swoją budowę żarówki ledowe są odporne na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne i mogą działać nawet w bardzo niskich temperaturach. Cechują się również większą odpornością na wodę i wilgoć, choć w tym przypadku duże znaczenie ma szczelność obudowy. W trudnych warunkach sprawdzą się jednak lepiej, niż tradycyjne żarówki.

Co prawda żarówki ledowe nie świecą w nieskończoność, jednak ich czas działania jest dłuższy niż w przypadku innych typów żarówek. Nie gasną nagle – z czasem ich intensywność się zmniejsza, jednak nadal możliwe jest ich użytkowanie. Nie musimy się więc obawiać, że przepalą się w najmniej spodziewanym momencie, pogrążając wszystko dookoła w ciemnościach.

Warto również dodać, że żarówki LED wytwarzają ciepło, jednak zdecydowanie mniejsze niż inne rozwiązania. Z tego względu są również bezpieczne i nie powodują nagrzewania przedmiotów, na które pada światło. Żarówki LED nie emitują również promieniowania UV.

Żarówki ledowe od razu świecą pełnym światłem. Fakt!

Żarówki ledowe nie potrzebują czasu na rozgrzanie się, a tym samym rozpoczęcie świecenia z pełną mocą. Od razu po włączeniu świecą pełnym światłem, są również bardziej odporne na częste włączanie i wyłączanie – nie skraca to ich żywotności. Z tego względu są stosowane nie tylko w domach lub mieszkaniach prywatnych. Coraz częściej znajdują zastosowanie także w instalacjach zewnętrznych i specjalistycznych, na przykład w oświetleniu ulicznym lub sygnalizatorach.

Biorąc pod uwagę ich zalety można śmiało stwierdzić, że jest to oświetlenie uniwersalne. Jest wielce prawdopodobne, że z czasem, w związku z upowszechnieniem tej technologii, a tym samym niższą ceną żarówki LED zastąpią tradycyjne rozwiązania.