montaż szamba betonowego
24 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Etapy montażu szamba betonowego

Budowa szamba betonowego na działce bez przyłącza do ogólnej sieci kanalizacyjnej jest najtańszym, a często jedynym sposobem na odprowadzenie ścieków z gospodarstwa domowego. Oczywiście podczas realizacji takiej inwestycji konieczne jest spełnienie warunków formalnych odnośnie usytuowania zbiornika oraz jego zgodności z obowiązującymi normami. W niniejszym tekście skupimy się jednak na praktycznej stronie budowy szamba.

Najważniejszym etapem planowania budowy szamba jest wybór dobrego producenta zbiorników bezodpływowych, który dostarcza swoim klientom wyłącznie wyroby najwyższej jakości, opatrzone wymaganymi atestami i certyfikatami. Niektóre z takich przedsiębiorstw zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę inwestycji, a więc nie tylko przygotowują solidny zbiornik na nieczystości, ale też dostarczają szambo pod wskazany adres i montują je w wyznaczonym miejscu.

Krok I – przygotowanie wykopu pod szambo

Wybierając miejsce pod budowę betonowego szamba, musimy pamiętać o zachowaniu wymaganych odległości zbiornika od innych elementów znajdujących się na działce. Szambo nie może znajdować się zbyt blisko studni z wodą pitną (min. odległość 15 m), budynków mieszkalnych (min. 5 m) i granicy działki (min. 2 m). Jednocześnie ważne jest, by szambo nie zostało zamontowane zbyt daleko od budynku, które będzie obsługiwało – przyjmuje się, że połączenie między siecią domową a zbiornikiem nie powinno być dłuższe niż 20 m.

Wykop pod zbiornik betonowy na nieczystości należy przygotować we własnym zakresie. Najprostszym rozwiązaniem jest zamówienie koparki z operatorem na dzień poprzedzający dostawę zbiornika lub tego samego dnia o odpowiednio wcześniejszej godzinie. Dół, w którym umieszczone będzie szambo, powinien być o 0,5 m dłuższy, szerszy i głębszy niż sam zbiornik. W celu wypoziomowania ewentualnych nierówności, na dnie wykopu należy wykonać podsypkę (piach lub żwir) o grubości 5-10 cm.

Krok II – posadowienie zbiornika w wykopie

Do umieszczenia betonowego zbiornika w wykopie niezbędne jest użycie specjalistycznego sprzętu, dlatego składając zamówienie na szambo, warto upewnić się, że producent zajmie się również jego montażem. Dla przykładu, zamawiając szambo w firmie Pablox, klient nie musi martwić się ani o transport, ani o rozładunek ciężkiego zbiornika. W umówionym terminie fachowcy pojawiają się na działce wraz z całym niezbędnym oprzyrządowaniem. Posadowienie zbiornika w wykopie odbywa się przy użyciu dźwigów i zazwyczaj przebiega szybko.

Krok III – podłączenie szamba do domowej instalacji

Kiedy zbiornik jest już bezpiecznie obsadzony w wykopie i wypoziomowany, czas na połączenie szamba rurą kanalizacyjną z budynkiem. Istotne jest przy tym zachowanie odpowiednich spadków rury kanalizacyjnej – wpływają one korzystnie na późniejsze użytkowanie całej instalacji.

Kompletny montaż szamba betonowego, pod warunkiem użycia specjalnego sprzętu, nie jest zadaniem trudnym. Zamawiając zbiornik z transportem u renomowanego producenta, całość prac możemy zamknąć w ciągu jednego dnia, a nawet kilku godzin.