Pompa obiegowa
19 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Na komfort korzystania z instalacji grzewczych czy sanitarnych wpływa ich efektywność, a także niskie koszty eksploatacji. Nie dziwi więc fakt, że stale poszukuje się sposobów, które udoskonaliłyby ich pracę, a jednocześnie przyniosły oszczędności w domowym budżecie. W tym celu stosuje się nowoczesne rozwiązania, wśród których na szczególną uwagę zasługują energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne. Dowiedz się, do czego służą i jakie są ich zalety.

Zasada pracy pompy obiegowej i cyrkulacyjnej jest podobna – oba urządzenia mają za zadanie wzbudzanie obiegu cieczy w różnych rodzajach instalacji. Warto jednak wiedzieć, do czego dokładnie służy każda z pomp, ponieważ użytkowanie niezgodnie z przeznaczeniem może przełożyć się na brak wydajności, a nawet na uszkodzenie pompy.

Pompy obiegowe

Pompy obiegowe to urządzenia przeznaczone do zastosowania w systemach chłodniczych i grzewczych. Ich zadaniem jest wymuszenie obiegu wody w taki sposób, aby dotarła ona do wszystkich elementów instalacji i równomiernie ogrzała lub też ochłodziła pomieszczenia. Grzejniki, ogrzewanie podłogowe, systemy solarne czy też klimatyzacja – wszystko to będzie działać znacznie bardziej efektywnie dzięki zastosowaniu pompy C.O. Czy jest to jednak jedyna jej zaleta?

Pompy obiegowe to niezwykle przydatne urządzenia, które wpływają nie tylko na sprawne działanie systemów grzewczych i chłodniczych. Mają one jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Dzięki nim znacznie łatwiej zaprojektować instalację, ponieważ wymuszają obieg cieczy, w związku z czym nie trzeba montować kotła poniżej poziomu odbiorników, jak to ma miejsce w przypadku instalacji pozbawionych pomp, twierdzi przedstawiciel sklepu Poseidon.

Nowoczesne pompy obiegowe to urządzenia energooszczędne. Możliwość dostosowania parametrów do potrzeb użytkownika i panujących warunków przekłada się na efektywną, a jednocześnie oszczędną pracę.

Pompy cyrkulacyjne

Pompa cyrkulacyjna pozornie niewiele różni się od obiegowej. Zasada działania urządzenie jest bardzo podobna, z tym że służy ono do innych celów. Pompa tego typu przeznaczona jest jedynie do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Dzięki niej dostarczana jest ona do wszystkich punktów z takim samym ciśnieniem i jednakową temperaturą. Mówiąc prościej, dzięki działaniu pompy cyrkulacyjnej, po odkręceniu kranu od razu można korzystać z ciepłej wody, nawet jeśli punkt poboru jest znacznie oddalony. Urządzenie sprawia, że woda stale krąży w instalacji, nie trzeba zatem czekać aż z rur spłynie zimna woda. Jest to duży komfort, tym bardziej, że nie wiąże się on ze znacznym podwyższeniem rachunków za prąd. Nowoczesne urządzenie tego typu są w pełni energooszczędne, co przekłada się na oszczędności.

Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne to efektywne urządzenia, które znacznie podnoszą komfort korzystania z różnego typu instalacji. Dzięki nim ich praca jest w pełni efektywna, nie ma to jednak negatywnego przełożenia na stan domowego budżetu.