10 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Elementy wykończenia parapetów zewnętrznych

Prawidłowo zamontowany i wykończony parapet spełnia zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną. Ma on za zadanie odprowadzać wodę deszczową oraz zapobiegać zaleganiu śniegu i dostawaniu się wilgoci do wnętrza budynków. Montując parapety, trzeba pamiętać o zakupie dopasowanych do ich rodzaju zewnętrznych zaślepek, które poprawiają ich szczelność oraz wpływają na estetykę.

Po co montuje się parapety zewnętrzne?

Parapety zewnętrzne nie są jedynie elementem wykończenia okien. Dzięki nim można zapobiegać ściekaniu deszczu i wody z topniejącego śniegu bezpośrednio po ścianach budynku, co mogłoby spowodować ich zawilgocenie i rozwój trudnego do usunięcia grzyba. Aby parapety zewnętrzne prawidłowo spełniały swoją funkcję, muszą zostać zamontowane pod odpowiednim kątem i prawidłowo wykończone. W tym celu stosuje się odpowiednio dobrane pod względem m.in. kolorystycznym zaślepki do parapetów, które są także nazywane zakończeniami do parapetów. W przypadku dłuższych parapetów może zajść konieczność równoczesnego zastosowania łączników do parapetów, które także zabezpieczają przed dostawaniem się wilgoci pod parapet oraz do wnętrza budynku.

Zakończenia do parapetów spełniają bardzo ważne funkcje ochronne oraz stanowią dopełnienie każdego parapetu, także wewnętrznego, wpływając na jego estetykę. Wybierając zaślepki do parapetów, trzeba zwrócić uwagę na to, aby zostały one dopasowane do rodzaju i koloru parapetu, a także idealnie do niego przylegały. Warto kupować zakończenia parapetów bezpośrednio od producenta, bo wówczas można liczyć na konkurencyjne ceny i największy wybór produktów – wyjaśnia specjalista z firmy Bortex.

Jak prawidłowo wykończyć parapety zewnętrzne?

Sposób wykończenia parapetów zewnętrznych jest podobny niezależnie od materiału, z którego zostały one wykonane. Po prawidłowym montażu parapetu zewnętrznego, który uwzględnia m.in. jego właściwe wypoziomowanie i ustawienie pod kątem, konieczne jest uszczelnienie połączeń pomiędzy ramą okienną oraz parapetem, a także połączeń pomiędzy ścianą budynku i spodnią częścią parapetu. Boki parapetów trzeba zabezpieczyć, zakładając na nie specjalne zaślepki. Zakończenia do parapetów pozwalają poprawić ich estetykę, a także są sposobem na ograniczenie ryzyka zranienia się o ostrą krawędź parapetu, który został wykonany np. ze stali. Odpowiedni wybór zaślepek do parapetów, który musi uwzględniać ich wysoką jakość, jest skutecznym sposobem na uniknięcie zawilgocenia murów budynku oraz poprawę wyglądu domu, który powinien ładnie prezentować się nie tylko od wewnątrz, ale także z zewnątrz.