Sztukateria wewnętrzna ze styropianu
2 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Elementy sztukaterii spotykane we wnętrzach 

Obecnie stawia się na takie wyposażenie wnętrz, by uzyskać modny design, a jednocześnie utrzymać całe pomieszczenie w określonym stylu. Z pomocą przychodzą liczne elementy ozdobne, takie jak m.in. sztukateria wewnętrzna. Pozwala ona na stworzenie bardzo ciekawego efektu, nie tylko w aranżacjach vintage. Jakie elementy takich wyrobów cechują się największą popularnością i gdzie warto je zastosować?

Jaka sztukateria sprawdzi się we wnętrzach? 

Sztukateria to technika ozdabiania ścian i sufitów. Stosuje się ją zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Obecnie takie elementy wykonuje się z tworzyw sztucznych, w tym także ze styropianu. Są to bowiem materiały łatwe w obróbce, cechujące się lekkością i prostotą montażu. Ogromną popularnością cieszą się głównie proste listwy, które pozwalają na estetyczne wykończenie przestrzeni pomiędzy ścianami a sufitami. We wnętrzach można zastosować również dekoracje ukrywające karnisze czy określone elementy oświetlenia.

Producenci sztukaterii wewnętrznej, tacy jak firma Sztukateria Oknińscy ze Skórca, oferują również wyroby wykonane z poliuretanu. Zazwyczaj mają one biały kolor, pozwalając na pomalowanie zgodnie z wymaganiami danego użytkownika. Istnieje również opcja modyfikowania takich elementów, dostosowując je do indywidualnych potrzeb. To świetny wybór np. w sytuacji, kiedy chcesz poprowadzić przewody pod listwami dekoracyjnymi.

W jakich stylach najlepiej sprawdzi się sztukateria wewnętrzna? 

Sztukateria wewnętrzna sprawdza się doskonale w pomieszczeniach stylizowanych na poprzednie epoki, ale nie tylko. W przypadku takich wnętrz najlepiej postawić na bogato zdobione elementy, najczęściej nawiązujące do motywów roślinnych czy ozdobników pojawiających się m.in. na zabytkowych kolumnach i elewacjach budynków sprzed wielu lat. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem nowoczesnego designu, również możesz zdecydować się na sztukaterię wewnętrzną. Wówczas najlepiej postawić na modele minimalistyczne, bez dodatkowych ozdobników.

W nowoczesnych wnętrzach sztukateria stosowana pod sufitami prezentuje się doskonale również w sytuacji, gdy zostanie odpowiednio podświetlona taśmami LED. Wówczas można stworzyć niesamowity efekt po zgaszeniu światła. Sztukateria wewnętrzna jest dostępna w wielu wariantach, dlatego sprawdzi się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i vintage, glamour czy eklektycznych. To dobry wybór do sypialni, salonów, a także korytarzy i łazienek.