20 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Elementy domowych systemów alarmowych

Bezpieczeństwo w domu jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeżeli jesteśmy właścicielami eleganckiej posesji lub domu, który nie jest położony w pobliżu sąsiadów. W takim przypadku warto zainwestować w specjalny system alarmowy. W poniższym artykule przedstawimy jego zalety oraz sprawdzimy, z jakich elementów się składa.

Centrala alarmowa

Bardzo dużą zaletą nowoczesnych inteligentnych systemów alarmowych jest fakt, że łączą w sobie wysoką funkcjonalność z estetyką. Ponadto ich instalacja nie wymaga przeprowadzania prac remontowych lub zmiany wystroju wnętrz, dzięki czemu można je wkomponować w dowolną architekturę. System alarmowy składa się z kilku elementów, które po kolei omówimy.

Najważniejszym z nich jest centrala alarmowa. Trafiają do niej sygnały ze wszystkich czujek, które są później archiwizowane. Centrala przekazuje sygnały o alarmie do sygnalizatorów, przesyła informacje o alarmie do określonych lokalizacji, steruje oświetleniem lub zamkiem, a także programuje i nadzoruje system przy użyciu komputera. Tak duży zakres zadań jest możliwy dzięki podłączeniu do centrali alarmowej takich elementów, jak: manipulator, sygnalizatory, linia telefoniczna oraz inne moduły rozszerzeń.

Manipulatory i czujki

Manipulator, czyli fizyczna klawiatura, może być podłączony do centrali przewodowo lub bezprzewodowo, najczęściej przy wyjściu z budynku, np. w przedpokoju. Za jego pomocą można uzbrajać i rozbrajać system, a także sprawdzać jego stan i programować centralę.

Uruchomienie alarmu jest możliwe dzięki kilku rodzajom czujek, wśród których znajdują się:

Czujki stanu reagujące na otwarcie lub zamknięcie drzwi/okna, przekręcenie klucza, a nawet naciśnięcie klamki. Są to elementy, które nie utrudniają mieszkańcom poruszania się po domu.

Czujki ruchu wykrywające wszelki ruch osób oraz przedmiotów. Najczęściej używane są pasywne czujki podczerwieni (PIR), które wykrywają zmiany natężenia promieniowania podczerwonego – jeżeli w pomieszczeniu znajdzie się obiekt o innym niż nieruchome tło (ściana, meble) natężeniu promieniowania i będzie się poruszał z odpowiednią prędkością, zostanie wykryty przez czujkę. Wtedy nastąpi przesłanie sygnału alarmowego do centrali.

Czujki mikrofalowe (MW) emitujące fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Odbijają się one od przedmiotów, ludzi, zwierząt i wracają do czujki. Znajdujący się w niej układ elektroniczny porównuje falę wysłaną z falą odebraną. Dzięki wykorzystaniu zjawiska Dopplera (różnica między częstotliwością fali odbijającej się od obiektu ruchomego a częstotliwością wysyłaną przez nadajnik) czujka może wykryć ruch w odległości nawet do 20 metrów od niej.

Czujki dualne, czyli czujki mikrofalowe wyposażone w czujki PIR. Takie połączenie pozwala uzyskać wysoką odporność na fałszywe alarmy jednocześnie zachowując dużą czułość czujnika.

Przyciski napadowe i sygnalizatory

W miejscach, gdzie często przebywamy instalowane są przyciski napadowe służące do uruchamiania cichego alarmu, który powiadamia o niebezpieczeństwie np. agencję ochrony – wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego Automatyka, który zajmuje się sprzedażą akcesoriów, automatów do bram automatycznych oraz innych niezbędnych produktów, takich jak: zestawy alarmowe, centrale sterujące i piloty do bram oraz fotokomórki.

Bardzo ważnym elementem systemów alarmowych są również sygnalizatory przekazujące informacje o alarmie od centrali do otoczenia. Występują one w dwóch rodzajach: zewnętrznym, który montuje się w trudnodostępnych miejscach, oraz wewnętrznym, instalowanym w miejscach narażonych na wejście nieproszonych osób – w holach, przedpokojach, korytarzach. Ich zadaniem jest spłoszenie intruza, ale także wykrycie zagrożenia w postaci pożaru lub ulatniania się tlenku węgla.

Systemy powiadamiania

Do powiadamiania odpowiednich osób i instytucji o wystąpieniu alarmu służą systemy powiadamiania. Może to być powiadomienie telefoniczne, które działa podobnie jak zwykły telefon – centrala jest podłączona pod linię telefoniczną. Coraz popularniejsze staje się jednak powiadomienie GSM realizowane za pośrednictwem odpowiednich modułów, które są wyposażone w przemysłowe telefony komórkowe. Formą przekazu o niebezpieczeństwie jest SMS lub komunikat głosowy na wybrane numery telefonów komórkowych lub stacjonarnych. Jeżeli odległość pomiędzy centralą alarmową a odbiorcą sygnału jest niewielka, stosuje się powiadomienie radiowe. Odbywa się ono za pośrednictwem nadajników i odbiorników, ale jego instalacja jest jednak dosyć kosztowna.