kominiarz
6 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Ekspertyzy kominiarskie. Kiedy są potrzebne?

Ekspertyza kominiarska to czynność związana z ustaleniem, czy przewody kominowe zachowane są w odpowiednim stanie technicznym. W przeciwieństwie do przeglądów kominiarskich, które są działaniem prewencyjnym, jest ona wykonywana w sytuacjach, kiedy dochodzi do wystąpienia różnych nieprawidłowości np. cofania się spalin do pomieszczeń, odwrotnego ciągu kominowego w kanałach wentylacyjnych. To również podstawa w momencie, kiedy dochodzi do zaczadzenia.

Na czym dokładnie polega ekspertyza kominiarska?

Ekspertyza kominiarska to nic innego jak specjalistyczna kontrola, która ma na celu ustalenie przyczyn nieprawidłowej pracy w zakresie działania przewodów kominowych. Bardzo ważny jest fakt, że powinna być ona wykonywana przez doświadczonego kominiarza lub projektanta z odpowiednimi uprawnieniami, który bez większych problemów ustali przyczyny oraz określi sposób ich rozwiązania. Często wystarcza wizja wzrokowa, która pozwala wykryć błędy konstrukcyjne lub niewłaściwy sposób podłączenia urządzenia grzewczego. W niektórych sytuacjach przyczyną nieprawidłowości może być również wadliwy system wentylacyjny.

Specjalista z firmy „Promiast” Sp. z o.o. Biuro projektów i nadzoru budowlanego zauważa:

W każdym przypadku ekspertyza kominiarska powinna być wykonywana z wykorzystaniem nowoczesnego, a przede wszystkim specjalistycznego sprzętu. W ten sposób możliwa jest dokładna kontrola każdego odcinka przewodu kominowego. Podstawą w tym przypadku jest kamera inspekcyjna określana jako kominiarska. Jest to absolutne minimum, którym musi posługiwać się każdy kominiarz lub projektant wykonujący inspekcję. Dodatkowym wyposażeniem może być natomiast generator nietoksycznego dymu. Jego użycie daje możliwość zlokalizowania miejsc, gdzie występują nieszczelności.

Kiedy konieczne jest wykonanie ekspertyzy kominiarskiej?

Usługa, jaką jest ekspertyza kominiarska, wykonywana jest w przypadku pojawienia się niepokojących objawów w przewodach kominowych. Przede wszystkim jest to kontrola w momencie, kiedy: 

  • do wnętrza mieszkania przedostają się spaliny lub inne nieokreślone gazy, które mogą zagrażać zdrowiu życiu, a nawet życiu domowników,
  • na elewacji budynku – w obrębie komina pojawiają się mokre zacieki, które mogą wynikać z usterek dekarskich lub rozszczelnienia komina.

Ekspertyza kominiarza jako kontrola powypadkowa

Ekspertyzy kominiarskie są działaniem określonym przez przepisy prawne w sytuacjach, kiedy dochodzi do poważnych wypadków. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • zaczadzenie mieszkańców danego obiektu,
  • samozapłon, który miał miejsce w kominie.

W takich przypadkach ustala się, co było przyczyną całego zdarzenia. Określa się przede wszystkim, czy był to wynik zaniedbania i braku wymaganej corocznej kontroli a w związku z tym także zanieczyszczenia – np. smoły osadzonej na wewnętrznych ściankach komina.

Warto zauważyć, że terminowo i prawidłowo przeprowadzane kontrole kominiarskie są w stanie zapobiegać kryzysowym sytuacjom, a w związku z tym także konieczności wykonywania ekspertyz.