piec na ekogroszek pellet
15 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ekologiczne kotły do domów jednorodzinnych. Przegląd rozwiązań

Ekologiczne kotły do domów jednorodzinnych powinny spełniać wymagania określone w dyrektywie parlamenty europejskiego ecodesign. Konieczne jest zatem, aby piece charakteryzowały się niską emisyjnością spalin przy jednocześnie wysokiej wydajności. Wdrożenie takiego rozwiązania wymaga sporych nakładów finansowych, ale dzięki niskim kosztom ogrzewania, inwestycja szybko się zwraca.

Kocioł na ekogroszek

Zaletą kotła z podajnikiem jest wysoki stopień jego automatyzacji. Oznacza to, że za dobór odpowiednich dawek opału odpowiedzialne są sterowniki, które regulują pracę całego urządzenia. Dzięki zapewnieniu optymalnych parametrów spalania, kocioł z podajnikiem pozwala na ekonomiczne ogrzewanie domu. Specjaliści z firmy Kotło-Bud Osiek jako główną zaletę takiego rozwiązania podają czystość spalania – ekogroszek nie generuje dużej ilości popiołu, dzięki czemu zapewnia niską emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Kluczowa cecha kotłów z podajnikiem to ich bezobsługowe użytkowanie. Dozór nad piecem wystarczy przeprowadzać raz na kilkanaście dni.

Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego, a w procesie produkcji jest kruszony, przesiewany i płukany. W efekcie z materiału wypłukiwane są szkodliwe substancje, więc w procesie spalania do atmosfery wydziela się bardzo mała ilość zanieczyszczeń. Dzięki wysokiej kaloryczności do ogrzewania domu nie potrzeba dużych porcji surowca, co dodatkowo podnosi rangę ekogroszku jako ekologicznego opału.

Kocioł na pellet

Piece ekologiczne na pellet charakteryzują się spalaniem opału w palniku wyposażonym w ruszt wykonany ze stali żaroodpornej. Zastosowana automatyka w kotle pelletowym pozwala na regulację temperatury, obsługę pomp oraz wygaszanie i rozpalanie ognia w zależności od poziomu temperatury. Kotły na biomasę zwykle mają duże pojemniki na surowiec i popiół oraz często wyposażone są w palniki z samoczyszczącym systemem, co znacznie podnosi komfort ich użytkowania.

Pellet to granulat o średnicy osiągającej maksymalnie 8 mm, wykonany ze sprasowanych trocin. Jego parametry powinny być odpowiednio dopasowane do zaleceń producenta pieca. Dobrej jakości pellet jest suchy i odpowiednio zagęszczony, a jego kaloryczność jest niewiele niższa od ekogroszku. Kiepskiej jakości granulat może zawierać resztki kleju i plastiku, których spalanie powoduje emitowanie szkodliwych związków. Wysokogatunkowy opał z trocin powinien posiadać certyfikat DIN PLUS, który zapewnia optymalne jego parametry pod względem emisji spalin i wydajności spalania.