taras
10 listopada 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Egzotyczne czy też krajowe – jakie drewno tarasowe wybrać?

Budowa drewnianego tarasu wymaga odpowiedniej staranności. Już w fazie projektowania powinniśmy zdecydować się na konkretny rodzaj desek. Ważne, by były wykonane z drewna twardego, odpornego na ścieranie i działanie grzybów. Do wyboru mamy gatunki krajowe i egzotyczne. Na które z nich warto postawić?

Drewno egzotyczne

Deski z gatunków egzotycznych potrafią być kilkukrotnie droższe od tych pochodzenia polskiego. Mimo to drewna o tak fantazyjnych nazwach, jak bangkirai, tatajuba czy massaranduba, biją sprzedażowe rekordy popularności. Z czego to wynika? Przede wszystkim z ich wyjątkowej trwałości. Najlepsze deski tarasowe są w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, bez uprzedniej impregnacji.

Wysokie jakościowo drewna egzotyczne nie ulegają degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych. Pokrywają się jedynie srebrnoszarą patyną, przed którą można je częściowo ustrzec, stosując odpowiednie oleje – komentuje ekspert firmy Global-Biznes, wyspecjalizowanej w sprzedaży wysokiej jakości desek tarasowych.

Deski krajowe

Poznaliśmy już wyjątkowe walory drewna egzotycznego. Czy oznacza to, że powinniśmy rezygnować z zakupu desek krajowych? Niekoniecznie. Rodzime gatunki też mają sporo do zaoferowania. Dobre jakościowo drewno zachowuje kondycję nawet przez 10-15 lat. Przyzwoicie sprawują się deski z dębu, a także modrzewia i innych gatunków iglastych. Oczywiście pod warunkiem, że zostały wcześniej pokryte olejem. Niekiedy niezbędna okazuje się także impregnacja ciśnieniowa.

Drewno krajowe warto stosować zwłaszcza na tarasach zadaszonych, chroniących powierzchnię desek przed opadami deszczu. Dzięki temu nie ryzykujemy szybkiego wypłukania impregnatu – radzi specjalista Global-Biznes.

Rozsądny wybór

Decydując się na konkretny gatunek drewna, musimy rozważyć wszystkie ,,za” i ,,przeciw”. Zakup desek egzotycznych to większy wydatek. Jeżeli dysponujemy skromnym budżetem, lepiej zrobimy stawiając na solidne drewno krajowe. Jeśli natomiast portfel nas nie ogranicza, warto zdecydować się na ,,egzotykę”. Tego typu taras powinien służyć nam z powodzeniem nawet 30-50 lat.