28 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Bardzo duże okna – transport i montaż

Duże okna wpuszczają do pomieszczenia znacznie większą ilość światła, niż te tradycyjnych rozmiarów. Co więcej, nadają pomieszczeniom nowoczesnego charakteru. Jako, że okna te są dość wymagające ze względu na gabaryty, muszą być przewożone i montowane w sposób szczególny.

Problematyczny transport

Przewóz okien z zasady jest dość ryzykowny – szkło należy do materiałów wyjątkowo delikatnych i (w większości przypadków) niezbyt odpornym na wszelakie uszkodzenia. Im większe okna, tym więcej szkła, a tym samym więcej problemów z transportem.

-Z reguły obowiązek przewozu bardzo dużych okien leży po stronie producenta, zobowiązującego się do dostarczenia klientowi zakupionych produktów. Jednak zdarza się, że jesteśmy zmuszeni sami zorganizować ich transport, a wtedy konieczne jest odpowiednie przygotowanie – tłumaczy nasz rozmówca, reprezentujący salon okien, drzwi i bram FAMIX.

Optymalnym sposobem przewozu bardzo dużych okien jest ustawienie ich w samochodzie w pozycji pionowej. Przede wszystkim, zwiększa to możliwości załadunkowe, ale także minimalizuje ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Do takiego sposobu przewozu służą specjalne stojaki, o które opiera się okna, i do których przytwierdza się je linami i pasami. Dobrze jest włożyć między stykające się ramy kartony lub styropian (zabieg ten ochroni okna przed porysowaniem), a pod spód podłożyć podkładki z miękkiego materiału.

W przypadku transportu okien o wyjątkowo dużych rozmiarach sprawa wygląda inaczej. Przewozi się je w elementach, osobno pakując skrzydła i ościeżnice, by na miejscu złożyć je w całość i wstawić w przygotowane otwory.

Jak montować duże okna

Podczas wstawiania okien o sporych gabarytach trzeba mieć na uwadze przede wszystkim sposób ich połączenia ze ścianą. Istnieje kilka metod, które gwarantują szczelne połączenie ramy z murem lub warstwą ocieplenia (tzw. ciepły montaż).

Najczęściej wybieranymi sposobami mocowania okien są montaż warstwowy, oraz mocowanie przy pomocy taśm rozprężnych. Obie metody pozwalają na skuteczne wypełnienie przestrzeni między ościeżem okiennym a ramą. Ponadto, zabezpieczają oścież przed zawilgoceniem i okna przed utratą ciepła.

Innym sposobem na montaż dużych okien jest ten w systemie MOWO, czyli w warstwie ocieplenia (poza licem muru). Polega on na osadzeniu okien w ramie wykonanej ze specjalnego rodzaju profili, umieszczonej w warstwie izolacji. Dzięki temu rozwiązaniu okna nie stykają się z murem, a to likwiduje problem powstawania mostków termicznych.