drzwi zewnętrzne do domu
4 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Drzwi zewnętrzne jako wizytówka domu

Nie ulega wątpliwością, że drzwi zewnętrzne mają ważny wpływ na odbiór domu. Na rynku istnieje niezliczona ilość ofert, co sprawia, że wybór odpowiednich drzwi wejściowych może stanowić dość duże wyzwanie. Należy pamiętać, że spełniają one szereg ważnych funkcji w domu, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego modelu, warto się zastanowić nad parametrami, które zaspokoją nasze potrzeby. Co warto wiedzieć o zakupie drzwi zewnętrznych?

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu?

Wszystkie elementy zewnętrzne budynku wpływają na jego odbiór oraz atrakcyjność. To dotyczy też drzwi. Dlatego przeglądając różne oferty, powinniśmy mieć na uwadze, by konkretny model pasował stylistycznie i kolorystycznie zarówno do elewacji budynku, jak i do stolarki okiennej. Nie mniej ważne jest zachowanie harmonii z kolorystyką dachu, a także bramy garażowej. Na kolorystykę drzwi zewnętrznych ma też wpływ ich ulokowanie. Te, które znajdują się od strony południowej, powinny być jaśniejsze, ponieważ intensywne promieniowanie może nagrzewać ciemniejsze modele.

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze jest to, co znajduje się bezpośrednio za drzwi. Jeśli jest to przedpokój bez okien, wtedy warto zdecydować się na drzwi zewnętrzne, które wyposażone są w przeszklenie. Da to dodatkowe oświetlenie wnętrza.

Drzwi odpowiadających naszym potrzebom, warto poszukać u wyspecjalizowanych dystrybutorów, takich jak INTERMO z Lublina.

Gdy wiemy już dokładnie, które modele drzwi zewnętrznych będą wizualnie komponowały się z resztą budynku, wtedy warto rozeznać się w parametrach technicznych. Odpowiednia izolacja termiczna zapobiega uciekaniu ciepła, a co za tym idzie, wyższym rachunkom za ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego przeglądając oferty drzwi zewnętrznych, powinniśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenika ciepła Ud. Im jest on niższy tym mniej ciepła ucieka przez drzwi. Przeważnie mieści się on między  1,2 a 2 W/m2K, jednakże istnieją modele tzw. pasywne, które mają współczynnik Ud na poziomie 0,8 W/m2K.

Nie do pomięcia jest też kwestia bezpieczeństwa. W końcu drzwi zewnętrzne to też jeden z systemów zabezpieczeń domu. Odpowiedni model powinien skutecznie zapobiegać przedostawaniu się do wnętrza osobom nieproszonym. Dlatego konstrukcja drzwi zewnętrznych powinna charakteryzować się wysoką trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na bezpieczeństwo wpływ mają też znajdujące się w drzwiach zamki. Warto zdecydować się na modele, które wyposażone zostały w zamki wielofunkcyjne, czyli zawierające wiele rygli uruchamianym jednym kluczem.